Naujienos, Integracija, Kūrybinės misijos

„Artscape“ pradėjo 4-ąjį reguliarių Kūrybinių Misijų programos sezoną

„Artscape“ pradėjo 4-ąjį reguliarių Kūrybinių Misijų programos sezoną

Vasario mėnesį startavome „Kūrybinių misijų“ programos naują sezoną ir 4-us metus, kai misijos vyksta reguliariai.

„Labai džiaugiamės gražiu bendradarbiavimu su visų centrų, kuriuose apgyvendinami prieglobsčio prašytojai ir nuo karo bėgantys ukrainiečiai, kolektyvais. „Artscape“ ir mūsų misijos čia yra itin laukiamos ir priimamos“, – sako Raimonda Lebelionytė-Alseikienė, „Artscape“ Integracijos projektų vadovė. – Pirmosios šių metų misijos įvyko Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje. Buvo gera, kad į susitikimą atėjo ne tik vaikai, bet ir jų mamos, ir dar ir vyrus norėjo pakviesti. O mergaitės dalyvauja visuose mūsų organizuojamuose susitikimuose. Tai ilgo, reguliaraus, skaidraus ir visus įtraukiančio darbo rezultatas“.

Tiems ir ten, kur labiausiai reikia

2024 m. „Artscape“ Kūrybinių misijų komanda veiklas vykdys įvairiose lokacijose. „Būsimi Pabėgėlių priėmimo centre Naujininkuose,  planuojame pas vaikus važiuoti ir į Vilkiją, turime planų atskirai įveiklintai erdvei Užsieniečių registracijos centre jauniems prieglobsčio prašytojams, o mūsų edukatorius Markas startuos Kaune Pastogėje su jaunimu iš Ukrainos. Moterims siūlysime susitikti Nacionalinėje dailės galerijoje, o kovo 5 d. naujas edukatorius Marius pradės kūrybines dirbtuves Tarptautinės migracijos organizacijos centre, bandydamas pakviesti jaunus paauglius šokti gatvės šokius“, – pasakoja Raimonda.

Pasak Integracijos projektų vadovės, šių metų misijos itin orientuotos į tuos vaikus ir jaunus žmones, kuriems dar nedrąsu įsitraukti kitur arba labai drąsu, bet nėra galimybių dėl nutolusios gyvenamosios vietos. Su programa ir toliau bus siekiama kurti saugią erdvę ir bendrystės jausmą, padėti įgyvendinti kūrybines idėjas, skatinti kūrybiškumą, tiek dalyvių, tiek menininkų-edukatorių. „Skleisime džiaugsmą, taip siekiant gerinti emocinę sveikatą. Savo kūrybines misijas daliname visiems, kuriems labiausiai reikia“, – teigia Raimonda.

2023 m. viso įgyvendintos 385 Kūrybinės misijos su „Artscape“ edukatorių komanda 9 lokacijose. Čia lankyta 400 vaikų iš Ukrainos, Irako, Tadžikistano, Baltarusijos, Sirijos, Rusijos. Tarp šių vaikų ir tie, kuriems suvaržyta teisė judėti, yra atskirti nuo tėvų. Nuo programos pradžios viso įvykdyta virš 1000 misijų.

Kūrybinių Misijų programa

2015 m. veiklą su migrantais ir pabėgėliais pradėjusi menų agentūra „Artscape“ vykdo misiją – didina kultūros prieinamumą bei bendruomenių sanglaudą per profesionalias meno produkcijas ir edukacines programas. Dirbdama drauge su menininkais, vietos bendruomenėmis ir pažeidžiamomis visuomenės grupėmis, agentūra puoselėja saviraišką, aktyvų dalyvavimą visuomenės gyvenime ir ieško socialiai atsakingų sprendimų, kurdama reikšmingą socialinį pokytį.

„Kūrybinės misijos skirtos žmogaus integracijos pradžiai. Vos atvykęs pabėgėlis jaučiasi labai nesaugiai. Kai susiduriame su asmeninėmis istorijomis ir randame jose bendrų dalykų, dirbti pasidaro lengviau. Šiems žmonėms labiausiai reikia paprasto pokalbio ir čia svarbu, kad įsiterpia menininkas. Menininkų sugebėjimas bendrauti su socialiai pažeidžiama žmonių grupe yra labai svarbus. Jie neužduoda nereikalingų klausimų, susikoncentruoja į žmonių gebėjimus, norus ir puoselėja jų unikalumą. Kai daugiau orientuojiesi į tai, ką žmogus gali, o ne tai, ko negali, tai jis pražysta kaip gėlė“, – pasakoja „Artscape“ Integracijos projektų vadovė Raimonda Lebelionytė-Alseikienė.

Kūrybinių misijų edukatorių tarpkultūrinę komandą sudaro 18 menininkų, meno terapeutų ir edukacijas vedančių žmonių. Edukatoriai vaikams, paaugliams, nelydimiems nepilnamečiams, jaunuoliams ir moterims teikia choreografijos, teatro režisūros, meno terapijos, scenos menų, dizaino kūrimo ir kitus užsiėmimus. „Artscape“ nuo programos pradžios įvykdė virš 1000 misijų.

Europos Tarybos vystymo bankas (CEB) 2022 m. įvertino „Artscape“, atrinktą iš 64 kandidatų, už Kūrybinių misijų veiklą. CEB apdovanojimai už socialinę sanglaudą yra kasmetis konkursas, skirtas įvertinti projektui, kuriuo sprendžiamos aktualios socialinės problemos vienoje iš 42 CEB šalių narių. Apdovanojimas susijęs su CEB pozicija, kad tinkamos investicijos į socialinį sektorių gali turėti didelį teigiamą ekonominį ir socialinį poveikį visai visuomenei.

Programa įgyvendinama partnerystėje su Jungtinių tautų pabėgėlių agentūra UNHCR, dalinai finansuojama Lietuvos kultūros tarybos ir Vilniaus miesto savivaldybės.

 

Nuotr. Zurab Basheleishvili, Alda Eikevičiūtė

28 vasario, 2024