Naujienos, Pasaulinė pabėgėlių diena
Skelbiame festivalio „KULTŪRŲ RITMU 2024” scenos vardus
„Kultūrų ritmu“ – tai idėja, kad skirtingos kultūros turi savo unikalius ritmus, atspindinčius jų tradicijas, patirtis ir saviraišką. Tokiu šūkiu jau antrus metus kviečiama švęsti Pasaulinę pabėgėlių dieną birželio 20 d. nemokamame muzikos festivalyje Bernardinų kieme, Vilniuje.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir menų agentūra „Artscape“ organizuojamas festivalis siekia švęsti pabėgėlių ir prieglobsčio ieškančių žmonių indėlį, kūrybiškumą ir atkaklumą bei skatinti visuomenės sąmoningumą. Ketvirtadienį 18 val. organizatoriai kviečia prisijungti prie festivalio „Kultūrų ritmu: Pasaulinė pabėgėlių diena“, kuriame pasirodys muzikantai net iš 8 šalių.
Nuo Zimbabvės iki uigūrų kultūros
Šių metų scenoje bus itin įvairaus garsų skambesio. Muzikantas ir dainininkas Yusuf Suleiman save pristato kaip uigūrų atstovą. Kaip muzikantas jis eksperimentuoja tiek su tradiciniais, tiek moderniais muzikos instrumentais, o kaip dainininkas gerai išmano uigūrų liaudies ir popmuziką. Karjeros pradžioje Suleimanas koncertavo Kinijoje, kur gyveno, o 2016 m. persikėlė į Turkiją, kur įkūrė grupę „Dolan“ su tikslu išsaugoti ir plėtoti etninę uigūrų muziką. Būdamas uigūras ir gerai žinomas muzikantas, Yusufas susidūrė su grėsmėmis, priekabiavimu ir galimu nelegaliu deportavimu iš Turkijos atgal į Kiniją. Todėl 2023 m. birželį jis atvyko į Švedijos miestą Pitėją, kur pagal ICORN rezidencijos programą tęsia muzikanto kelią, populiarindamas uigūrų kultūrą ir muziką.
Zimbabvėje gimęs ir šiuo metu Švedijoje gyvenantis Cris Gera muzikos pasaulyje yra nuo pat vaikystės. Jo kūryboje daugiausia atsispindi afropop, džiazo ir soulo ritmai, tačiau kai kuriose dainose galima išgirsti ir Zimbabvės tradicinius garsų bei gospelo elementų. Muzikantas taip pat yra aktyvus žmogaus teisių ir socialinio teisingumo gynėjas per muziką ir meną, todėl dalis jo kūrybos pasakoja Afrikos ir Zimbabvės kovos už emancipaciją istoriją.
Ukrainietiškų balsų grupės
Marynos Pylypenko kvartetas (Ukraina, Lietuva) pristatys etnodžiazo programą, kurioje ukrainietiškos dainos atliekamos pagal džiazo aranžuotes. Šių žanrų sintezė yra visiškai naujas ir dar neįprastas muzikinis reiškinys Lietuvoje. Maryna Pylypenko yra ne tik vokalistė, bet ir ukrainietiškų tradicijų kultūros propaguotoja Lietuvoje. Dniepre gimusi Maryna aktyviai dalyvavo savo gimtosios šalies muzikiniame gyvenime, dirbo vokalo mokytoja Odesoje ir koncertavo. Lietuvoje ji tęsia savo meninę veiklą. Grupės nariai: Andrey Polevyakov – pianinas, Maryna Pylypenko – dainininkė, Timur Pylypenko – perkusija, Denis Murasov – bosinė gitara.
„JazzLingual Rhythms“ (Ukraina, JAV, Lietuva) sudaro grupės lyderis, vokalistas ir muzikos prodiuseris Andrii Gumeniuk, Crystal Pupa (Gabija Vaičekonis) – dainininkė, pianistė ir kompozitorė, Andrijus Kudaba – gitaristas, bosistas ir kompozitorius, bei Ignas Skirkevičius – būgnininkas ir kompozitorius. Grupės repertuaras apima įvairius stilius: nuo modernaus džiazo, funk, soulo, šiuolaikinės iki bosanovos ar latin muzikos, praturtintos spalvingomis įvairių šalių kalbomis. Muzikantų kūryba kupina originalių tekstų ir kompozicijų.
Lietuviams pažįstami vardai
Populiarėjanti grupė „Uphill7“ (Lietuva, Baltarusija, Afganistanas) yra penkių asmenų grupė, savo kelionę pradėjusi daugiakultūrėje terpėje – „Carito“ dienos centre Pabradėje. Muzikantai atlieka tiek savo kūrybos dainas, tiek perdainuoja jau plačiai žinomus hitus, o koncertuose nestokoja stipraus šokių ritmo. Vyraujantys atliekamos muzikos stiliai – dance pop, pop rock, afrobeat, latin, funk. Juose energiją spinduliuoja vokalistas Abdullah, neleisiantis nuobodžiauti net ir toliausiai stovinčiam klausytojui, o charizmatiškoji Diana prikausto ausis ir žvilgsnius savo giliu balsu ir magišku scenos judesiu. Jų sinergiją papildo Leonardas (gitara), Edgardas (būgnai) ir Artūras (bosinė gitara). Grupė netrukus išleis trečiąjį savo singlą „Chills“.
Ant scenos išvysime ir labai gerai lietuviams pažįstama atlikėją AISTÈ (Lietuva). Ji žada koncerto metu perteikti intymias ir jausmingas savo debiutinio albumo dainų versijas, kurios skatina tikėti geresniu rytojumi. Londone gyvenanti Aistè prieš metus debiutavo ir Lietuvoje. Taip pat ji pristatė gospelo, psichodelinės ir soulo muzikos kupiną debiutinį albumą „The Theory of Everything“ ir surengė daugybę pasirodymų gimtojoje šalyje. Už tai pelnė dvi M.A.M.A. nominacijas. O šiais metais dalyvavo Eurovizijos atrankoje.
Energinga, plastiška ir balsinga kūrėja neslepia, kad ją labai įkvepia 70-ųjų muzika, o tokios muzikos ikonos kaip Jimi Hendrixas, „Pink Floyd“ ir „The Beatles“ padarė didžiulę įtaką jos kuriamai muzikai.
O vakarą užbaigs charizmatiškoji DJ Zay’Zemi (Venesuela). Zay‘Zemi – tai daugiau nei 8 metų patirtį turinti DJ. Atlikėjos muzika pulsuoja genčių ir afroamerikietišku ritmu, o muzikoje atsispindi perkusiniai ritmai bei Pietų Amerikos ir Afrikos skambesiai.
„Kultūrų ritmu“ festivalyje taip pat veiks kūrybinės dirbtuvės, meninės instaliacijos, bendruomenių zona, maisto ir gėrimų zonos, vyks kitos veiklos. Renginys prasideda 18 val.
Festivalį finansuoja Europos Sąjunga.
Organizatoriai: Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir menų agentūra ARTSCAPE. Didysis partneris – Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR). Partneriai: Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.
17 birželio, 2024