Naujienos, Įtraukties programa

„Įtrauktì ar įtráukti?“ mokymų programos kultūros institucijoms rezultatai

„Įtrauktì ar įtráukti?“ mokymų programos kultūros institucijoms rezultatai

2025 m. įvairiuose Lietuvos miestuose vyko menų agentūros „Artscape“ organizuoti mokymai, skirti kultūros sektoriaus atstovams, siekiant stiprinti kompetencijas migracijos, įtraukties ir darbo su skirtingomis bendruomenėmis srityse. Mokymai buvo įgyvendinti bendradarbiaujant su Klaipėdos miesto, Visagino, Trakų rajono, Vilniaus rajono, Vilniaus miesto, Panevėžio miesto, Palangos miesto ir Zarasų rajono savivaldybėmis, iš viso įgyvendinti 9 renginiai.

Iš viso mokymuose dalyvavo 144 kultūros sektoriaus darbuotojai. Dalyvių grupė atspindėjo plačią institucijų įvairovę – nuo miestų ir rajonų kultūros centrų, viešųjų bibliotekų, muziejų ir dailės galerijų iki Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus bei jo padalinių, taip pat savivaldybių administracijų atstovų. Mokymai sudomino tiek regionines, tiek nacionalines institucijas ir subūrė skirtingų sričių specialistus – bibliotekininkus, muziejininkus, kultūros centrų darbuotojus, komunikacijos ir rinkodaros specialistus, renginių koordinatorius, meno vadovus bei administracijos atstovus. Dėl šios profesinės įvairovės mokymų metu vyko daugiasluoksnės diskusijos, aprėpusios skirtingus įtraukties aspektus – nuo edukacijos ir renginių organizavimo iki komunikacijos ir kultūros paslaugų prieinamumo.

Dalyvių grįžtamasis ryšys rodo itin aukštą mokymų vertinimą. Naudingumas įvertintas 9,26 balo iš 10, o žinių aktualumas – 9,48 balo. Dalyviai ypač akcentavo turinio kokybę ir aktualumą, pabrėždami migracijos ir įtraukties temų svarbą, aiškų informacijos pateikimą bei realiais pavyzdžiais ir statistika grįstą turinį. Komentaruose atsikartojo mintys, kad mokymai įkvėpė veikti, praplėtė akiratį ir suteikė praktiškai pritaikomų žinių. Taip pat buvo išskirtas lektorių profesionalumas – šiltas ir įtraukiantis bendravimas, nuoseklus temų pristatymas ir patirtimis paremtas turinys. Ne mažiau svarbus ir emocinis poveikis: dalyviai pabrėžė, kad mokymai padidino jautrumą skirtingoms bendruomenėms ir padėjo geriau suprasti užsieniečių patirtis Lietuvoje.

Nors bendras vertinimas buvo itin aukštas, dalyviai pateikė ir konstruktyvių pasiūlymų. Dažniausiai buvo išsakytas poreikis dar didesniam praktinių pavyzdžių kiekiui – konkrečių įtraukties metodų, projektų iš Lietuvos ir užsienio bei aiškesnių gairių, kaip šias žinias taikyti savo institucijose. Taip pat dalis dalyvių norėtų daugiau interaktyvių, praktika grįstų veiklų ir bendradarbiavimo modelių, padedančių įgyvendinti integracijos iniciatyvas.

Beveik visi mokymų dalyviai nurodė, kad rekomenduotų šiuos mokymus kolegoms, o dažniausias įvertinimas siekė 10 iš 10. Tai rodo, kad mokymai ne tik atliepia aktualius kultūros sektoriaus poreikius, bet ir kuria pagrindą tolesniam įtraukties praktikų vystymui Lietuvoje.

Projektą papildė ir keturi trumpametražių filmų programos „Įtrauktì ar įtráukti?“ renginiai, kuriuose buvo pristatyti penki trumpametražiai filmai migracijos ir įtraukties temomis. Šiuose renginiuose apsilankė 85 žiūrovai. Kino peržiūros tapo papildoma erdve refleksijai ir dialogui, leidusia šias temas patirti per meninę formą ir bendrą žiūrėjimo patirtį.

20 gruodžio, 2025