Naujienos

Kultūra ir atsparumas

Kultūra ir atsparumas

KAS YRA ATSPARUMAS

Kaip Merriam-Webster, apibrėžia, atsparumas yra gebėjimas greitai atsigauti po sukrėtimo. Sąvoka reikškia, kad po to, kai būsite nublokštas ant žemės, greitai atsistosite ant kojų. Dabartinės krizės akivaizdoje sugebėti atlaikyti susijusius sukrėtimus ir stresus – tiek asmenims, tiek visuomenei – yra svarbiau nei bet kada.

BENDRUOMENIŲ ATSPARUMAS

Stiprios bendruomenės  pasižymi socialinio atsparumo bruožais, tačiau tai atsparumas neatsiranda iš niekur-  jis susikuria ir užauga auginant bendruomenės jautrumą, drasą, siekį atsinaujinti.Tokios bendruomenės rūpinasi ir yra samoningos, rūpestingos ir ieškančios sprendimų, nelaukdamos, kol grėsmės išsispręs. Atsparumas susijęs su gebėjimu pasveikti susidūrus su negandomis ir gebėjimu užsitikrinti ateitį, kuriai reikia kūrybingumo ir drąsos.

MENAS IR ATSPARUMAS

Atsparumas gali pasireikšti įvairiomis formomis, todėl tarp kultūros  ir atsparumo ryšius yra daugiasluoksniai, menas naudojamas kaip įrankis sprendžiant tokias problemas kaip pabėgėliai ir migracija, socialinė nelygybė, ir išorinės grėsmės.

Artscape vykdo projektus, ugdančius menininkų gebėjimus vykdyti menines veiklas bendruomenėse, didinat jų atsparumą. Pasak Menų agentūros Artscape vadovės Aistės Ulubey, organizacijos projektuose menininkai dirba tautinių mažumų ir migrantų bendruomenėse, siekiant, kad jos būtų  socialiai darnios, atsparios destabilizuojančiai įtakai bei naratyvams. Taikomojo teatro ir dalyvavimo metodais grįsti projektai stiprina vietos bendruomenių socialinį kapitalą, suteikia erdvę aktyviam dalyvavimui, meną naudojant  kaip socialinių permainų katalizatorių.

KADA JEI NE DABAR

Post-pandeminiame pasaulyje aiškėja, kad  visuomenės  ir bendruomenių sąmoningumas ir bendradarbiavimas yra išgyvenimo sąlyga. Dabar yra pats geriausias laikas diskutuoti apie meno lauko ir ir atsparumo santykį ir kurti inovatyvius kultūros ir bendruomenių santykius.

 

21 gegužės, 2020