Projektai

“Menas Sraute” kviečia kurti naujoje aplinkoje

“Menas Sraute” kviečia kurti naujoje aplinkoje

Įsigalėjusios karantino sąlygos sustabdė šalies kultūrinę veiklą, ir apribojo visuomenės prieinamumą prie meno produktų ir kūrybinių veiklų. Į klausimą „Ko imtis antrojo karantino metu?atsako Menų agentūros Artscape“ vykdomas projektas MENAS SRAUTE, kuris virtualių platformų pagalba kviečia dalyvius į teatro pasirodymus, kūrybines ir meno dirbtuves – į veiklas, kurios šiuo metu atrodo sunkiai prieinamos.

Internetinė platfoma MENAS SRAUTE teikia nemokamus užsiėmimus tiesiog namuose, kuriuose gali dalyvauti įvairaus amžiaus vaikai. 40 minučių trunkančios virtualios kūrybinės dirbtuvės– tai menų agentūros „Artscape“ jau patikrinta projekto formulė. Dar pavasarį atitinkamai į tuometinę situaciją reaguodama „Artscape“ sutelkė tarpusavio pagalbos ir savanorystės tinklą internetinėje erdvėje SRAUTAS, kurioje buvo transliuojamos programos įvairiomis temomis: nuo meninių, kūrybinių dirbtuvių vaikams ir paaugliams iki kalbų mokymo ar paskaitų apie sveikatingumą, . Užsiėmimais buvo siekiama priartinti ir įtraukti pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų bendruomenes, jų kasdienybę praturtinti temomis, kurių jiems labiausiai trūksta. Pastebėjus nemažą susidomėjimą kūrybinėmis dirbtuvėmis ir meniniais pasirodymais, projekte MENAS SRAUTE pasitelkiamos būtent šių sričių veiklos.

Projekto veiklas veda 4 savo srities menininkai. „Stalo teatro“ režisierė ir dailininkė Saulė Degutytė rengia virtualias pasakų premjeras, jos vedamų pasakų tematika – nuo fantastikos ir gerai pažįstamų lietuvių liaudies pasakų. Tarpdisciplininio meno atstovas, „Balta kreida“ įkūrėjas Algimantas Černiauskas kartu su jaunaisiais dalyviais rengia piešimo dirbtuvės, kuriose pasitelkia eilinę mokyklinę kreidą, užsiėmimų metu vaikai ne tik piešia, bet ir bendrauja, dalijasi darbais ir patirtimis. Knygų iliustruotoja ir autorė Rasa Jančiauskaitė veda kūrybines dirbtuves, kurių metu fantazuoti kviečią su paprastais mokykliniais reikmenimis- iš popieriaus žiūrovai kuria unikalias būtybes ir įsivaizduojamus pasaulius. Taikomojo teatro edukatorė ir režisierė Marija Laenko scenos įgūdžius pritaiko kompiuterių ekranuose – susirinkusi publika kviečiama bendrauti, kurti, dalyvauti mokomuosiuose žaidimuose.

Virtualių užsiėmimų metu susitikimai su menininkais tradicines kūrybos ir bendravimo formas verčia naujomis – A. Černiauskas piešimo dirbtuvių metu su vaikais bendrauja tarsi mokykloje: „Pradžioje tikėjausi, jog iššūkiai bus sudėtingesni, nes natūraliai kyla klausimas – o kaip gi čia dabar tie dailės užsiėmimai internetu vyks, tačiau įsitikinau, jog netgi ir per atstumą gali gimti šiltas bei kūrybiškas bendravimas, pažymėtas bendromis improvizacijomis. Užsiėmimų metu aš tiesiog piešiu priešais kamerą it mokykloje dirbantis mokytojas rašytų priešais klasę lentoje. Nuolat šnekučiuojamės. Neretai temas užduoda patys vaikai. Piešiame gyvūnus, medžius, nuotykius. Toks bendravimas galimai palengvina virtualiose erdvės keliamą nuasmeninimą. ”Mano auditorija labiau linkusi ramiai, tyliai kurti. Abipusis malonumas būna darbus aptarti. Manau, kiekvienam dalyviui svarbu jaustis matomam, išgirstam, suprastam, svarbiam. Gera, kad bendra kūrybinė patirtis leidžia susipažinti ir pabūti kartu, kai pasaulis gyvena per nuotolį “ – taip apie į internetinę erdvę perkeltas kūrybinių dirbtuvių veiklas pasakoja R. Jančiauskaitė.

Projekto veiklos siekia sumažinti virtualioje erdvėje kylančią žiūrovo įtampą ir atskirtį,  ypatingai jaunojo žiūrovo – didžiąją dalį projekto dalyvių sudaro mokyklinio amžiaus mokiniai, daugelis jų – prieglobsčio prašytojų ir pabėgėlių vaikai: “Manau, jog prasmingiausia MENAS SRAUTE dalis yra ta, jog namie likę ir karantino salygomis besimokantys vaikai nepraranda gyvojo bendravimo su aplinka. Jiems yra pasiūloma galimybė nelikti atsiribojusiems. Tie užsiėmimai – tai savotiški kvietimai nebijoti kurti naujoje aplinkoje. Tai atskirties mažinimas.,- dalinasi įžvalgomis A. Černiauskas. Dalyvių atsiliepimai – taip pat teigiami: vaikai noriai jungiasi prie kūrybinių dirbtuvių, bendrauja, įsitraukia, daugelis veiklų jau turi nuolatines auditorijas, o bendravimas virtualiai tampa nebe toks atokus: „Mes visada daug juokiamės ir dabar net per juodą ekraną gaunu daug teigiamų emocijų ir neįtikėtinos energijos.“ – teigia taikomojo teatro edukatorė Marija Laenko.

Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamas projektas kiekvieną savaitę kviečia prisijungti prie nemokamų kūrybinių veiklų. MENAS SRAUTE savaitinė programa su aktyviomis nuorodomis i skelbiamas Menų agentūros „Artscape“ Facebook puslapiuose: „Menų agentūra Artscape“ (lietuvių kalba) ir „Human Aid“ (anglų, rusų kalbomis).

VŠĮ Menų agentūros ‘Artscape’ informacija

14 lapkričio, 2020