Naujienos

Menų agentūra „Artscape“ pakvietė menininkus išjudinti tylą solidarizuojantis su žemės drebėjimo nusiaubta Turkija ir Sirija

Menų agentūra „Artscape“ pakvietė menininkus išjudinti tylą solidarizuojantis su žemės drebėjimo nusiaubta Turkija ir Sirija

Turkijoje ir Sirijoje įvykęs žemės drebėjimas atnešė jau daugiau nei 37 tūkst. aukų, jų skaičius dar auga. Pirmadienio pavakarę MO muziejuje įvyko solidarumo vakaras, organizuojamas menų agentūros „Artscape“ ir Goethe’s instituto, siekiant išreikšti palaikymą žemės drebėjimo aukoms. Menininkai, aktyvistai, kultūros ir humanitarinės organizacijos susibūrė bendro dialogo.

Pasak renginio organizatorės, menų agentūros „Artscape“ vadovės ir įkūrėjos Aistės Ulubey, kultūros organizacijos turi didelę galią socialinius klausimus kelti į paviršių. „Kultūra gali būti tiltu tarp visuomenės ir probleminių klausimų aktualizavimo. Kultūros, menininkų, organizacijų įtraukimas yra nepaprastai reikšmingas ir didina svarbių įvykių matomumą. Toks susibūrimas įrodo, kad kultūros organizacijos, kaip laukas, gali būti vieningos, nors vietos lygmeniu ir vyksta sambrūzdžių“, – teigia A. Ulubey ir pabrėžia, kad žemės drebėjimų Sirijoje ir Turkijoje mastą ir nelaimės gylį vis dar matome, bandome suvokti ir patiriame.

„Mūsų kaip kultūros institucijų pareiga yra puoselėti ir modeliuoti rūpinimosi kultūrą. Kultūrą, kuriai rūpi tai, kas vyksta pasaulyje, kultūrą, kuri ne nusigręžia, o atsigręžia, net jei temos yra sunkios ar skausmingos. Todėl džiugu, kad tiek daug Lietuvos kultūros įstaigų susibūrė ir parodė palaikymą“, – sako kita renginio organizatorė, Goethe’s instituto vadovė Anna Maria Strauß.

Performatyvus veiksmas: įkalta per 10 tūkst. vinių

Menininkai Barbora Matonytė, Denisas Kolomyckis ir Liudvikas Kesminas specialiai renginiui susibūrė į „.XYZ collective“ grupę ir solidarumo vakarą atidarė performatyviu veiksmu. Tai tapo kvietimu solidarizuotis ir atkreipti dėmesį į žemės drebėjimo sukeltos tragedijos padarinius Turkijoje ir Sirijoje, palaikyti šios katastrofos aukas.

„Kalbėdami apie šaltus statistikos duomenis, keliame klausimą, kokios yra skaičiaus inteligibilumo lūžio taško ribos. Šimtas? Tūkstantis? Keli tūkstančiai? Dešimtys tūkstančių? – performatyviu veiksmu vienas iš menininkų D. Kolomyckis klausė publikos, kada žmonių kančios ir netekčių nebeįmanoma įsivaizduoti ir jos pavirsta skaitine išraiška. – Menas pats savaime neišspręs problemos, bet savo funkciją – atkreipti dėmesį, paliesti, susiburti į bendrystę – atliks.“

Performanso autorių teigimu, šio pasirodymo tikslas ir esmė nėra rezultatas, svarbiausia – veiksmas. „Nepatogu, nejauku, trikdanti patirtis, kelianti klausimą, ar galiu čia išbūti, išsėdėti. Tema be galo skaudi, todėl siekis buvo sukelti diskomfortą, skatinantį mąstyti“, – teigia performanso sumatytojai L. Kesminas, B. Matonytė ir D. Kolomyckis.

Menininkai, savo performanso metu kaldami vinis į plokštes, skambant radijo stotelių, garso bangų garsams, kreipėsi su svarbia žinia, kad žmogus nėra tik skaičius. Performatyvaus veiksmo patirtis panardina žiūrovą į chaoso sūkurį. Totalioje garsinėje ir vizualinėje sensorikos perkrovoje, šviesos, radijo ryšio trikdžių, nutrūkusio ilegitimaus skambučio statikoje aidi plaktukų dūžiai bei blankiai įžiūrimi nesuvokiami sceniniai veiksmai.

Pasirodymo pabaigoje plokštėse buvo įkalta per 10 tūkst. vinių.

Kokios pagalbos reikia?

Renginio metu diskusijoje kalbėta apie tai, kaip mes kaip žmonija iš įvairių perspektyvų reaguojame į tokios tragedijas kaip ši, kaip galėtume įtraukti bendruomenes, kaip galime reaguoti ir būti su tokiomis tragedijomis.

Jos dalyviai dalinosi savo asmeninėmis patirtimis, susietomis su šia tragedija ir žiniomis, siekdami suprasti, kaip ir kodėl mes reaguojame į vienas nelaimes jautriau, į kitas mažiau, kaip priimame kitų kultūrų žmones ir jų patirtis, kokį čia vaidmenį vaidina vidinė ir užsienio politika, žiniasklaida, kolektyvinė atmintis ir kt.

Diskusijoje dalyvavo Farah Mohammed, sirė gyvenanti Lietuvoje ir šalia kitų kūrybinių veiklų dirbanti edukatore menų agentūroje „Artscape“, Eglė Murauskaitė, Merilando universiteto vyriausioji mokslininkė, saugumo ekspertė, Karolis Vyšniauskas, žurnalistas, vienas NARA redaktorių ir Lietuvos Raudonojo Kryžiaus komunikacijos vadovė Luka Lesauskaitė.

Prisidėti prie gyvybių gelbėjimo nukentėjusiose šalyse pinigine auka galite skambindami trumpuoju numeriu 1485 arba pervesdami pinigus į Lietuvos Raudonojo Kryžiaus sąskaitą SEB bankas LT277044060000908211, paskirtyje nurodydami, jog pinigai yra skirti paremti žemės drebėjimo aukas. Taip pat, per Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūrą (UNHCR) čia.

Menų agentūra „Artscape“ veiklą vykdo nuo 2012 m. Pagrindinis organizacijos tikslas – suteikti galimybę dalyvauti kultūroje pažeidžiamoms visuomenės grupėms ir per aukštos kokybės meno projektus inicijuoti socialinius pokyčius. Agentūros komanda kiekvieną dieną vykdo kultūrinę-edukacinę veiklą su pažeidžiamomis visuomenės grupėmis, o per metus rinkai pristato bent kelias aukštos vertės meno produkcijas. Agentūra tapo Europos Tarybos plėtros banko (The Council of Europe Development Bank, CEB) įsteigtų apdovanojimų už socialinę sanglaudą nugalėtoja praėjusiais metais, išrinkta iš 64 nominantų.

21 vasario, 2023