Naujienos

Nauji vaiko apsaugos reikalavimai organizacijoms

Nauji vaiko apsaugos reikalavimai organizacijoms

Nuo 2024 m. lapkričio 1 d. Lietuvoje įsigalios svarbios naujovės vaikų apsaugos srityje, įtvirtinančios griežtesnę organizacijų atsakomybę ir užtikrinančios nuolatinę darbuotojų priežiūrą per QR kodo sistemą, siekiant apsaugoti vaikus nuo asmenų, padariusių sunkius ar labai sunkius nusikaltimus, įskaitant seksualinį smurtą prieš vaikus.

Ši priemonė, siekianti apsaugoti vaikus nuo seksualinio smurto, reikalauja, kad visi asmenys, dirbantys ar ketinantys dirbti su vaikais, turėtų teisėto darbo su vaikais QR kodą, Organizacijoms teks pareiga ne tik patikrinti QR kodo galiojimą prieš įdarbinant, bet ir periodiškai, kasmet, stebėti jo atnaujinimą.

Pagal vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus, dirbti, teikti paslaugas, savanoriauti, stažuotis ar užsiimti bet kokia kita veikla vaiko teisių apsaugos, socialines, kultūros, švietimo, sporto ir sveikatos priežiūros paslaugas vaikams teikiančiose įstaigose, įmonėse ir organizacijose asmenys, turintys teistumą pagal nurodytus nusikaltimus, negali visais atvejais, net jei neturi tiesioginio ir reguliaraus kontakto su vaikais.

Draudimas dirbti su vaikais, užsiimti savanoriška veikla, atlikti praktiką, stažuotis, verstis individualia veikla, teikti paslaugas, taip pat vykdyti bet kokią kitą veiklą, tiesioginiais ir reguliariais kontaktais susijusią su vaikais, galios ne tik teistiems asmenims, bet ir atleistiems nuo baudžiamosios atsakomybės, jei jie padarę seksualinius nusikaltimus prieš vaikus ir suaugusius.

Artscape patirtis

„Artscape“ su griežtesniais nei nacionaliniais vaiko apsaugos reikalavimais susidūrė 2019 metais, vykdydami British Council finansuojamo projekto veiklas. Partneriai reikalavo pateikti neteistumo pažymas,  organizavo mokymus. Nuo 2020 metais mūsų organizacija tapo strateginiu UNHCR partneriu, tuo pačiu įsipareigojant laikytis JT pažeidžiamų asmenų apsaugos standartų. Tai, kad apsaugos procesai nėra nei greiti nei paprasti, rodo PSEA pavyzdys – Artscape įsidiegti PSEA – seksualinio smurto ir išnaudojimo prevencijos politiką ir jos priemones, procesas truko dvejus metus. Tiek užtruko parengti tinkamą dokumentaciją, grįžtamojo ryšio mechanizmus, užmegzti bendradarbiavimą su reikalingomis institucijomis, parengti darbuotojus ir paslaugų teikėjus.

Atsakingas organizacijos požiūris  užtikrina, kad mūsų edukacinės ir kūrybinės veiklos, įskaitant meno projektus ir kultūrines iniciatyvas, atitiktų aukščiausius tarptautinius standartus pažeidžiamų asmenų apsaugos srityje. Visgi, net ir esant tokiems griežtiems reikalavimams, praktikoje pasitaiko iššūkių. Buvo atvejų, kai edukatoriai ar meno instruktoriai atsisakė pateikti tokias pažymas, tvirtindami, kad tai pažeidžia jų privatumo teises arba yra perteklinė biurokratinė priemonė. Mūsų praktika rodo, kad būtina užtikrinti nuolatinį švietimą ir dialogą ir paslaugų teikėjais apie vaikų apsaugos svarbą, didinti sąmoningumą apie asmenų, su kuriais dirbame apsaugos svarbą.

Iššūkiai organizacijoms

Nauji reikalavimai, įtvirtinantys vaikų apsaugą ir griežtesnę organizacijų atsakomybę, yra neabejotinai svarbūs siekiant užtikrinti vaikų saugumą, visgi jų įgyvendinimas gali kelti nemažai praktinių iššūkių, ypač nedidelėms organizacijoms, turinčioms ribotus administracinius ir finansinius resursus.

Administracinės naštos padidėjimas-naujų reikalavimų įgyvendinimas reikalaus daugiau resursų. Organizacijoms reikės ne tik rinkti ir patikrinti pažymas, bet ir nuolat jas atnaujinti, saugoti duomenis bei stebėti QR kodų galiojimą. Tai apima ir papildomos dokumentacijos vedimą, kuri gali tapti sudėtinga mažesnėms organizacijoms, neturinčioms specializuotų darbuotojų, atsakingų už ypatingai jautrių duomenų tvarkymą. Organizacijos, kurios neturi stiprių administracinių gebėjimų, gali susidurti su rizika nepakankamai užtikrinti tinkamą asmens duomenų apsaugą, o tai gali lemti teisinius padarinius ir sankcijas.

Nors naujieji vaikų apsaugos reikalavimai neabejotinai prisideda prie visuomenės saugumo didinimo, svarbu, kad tai netaptų dar vienu iššūkiu organizacijoms. Kadangi Lietuvoje neturime prieinamų programų kultūros nevyriausybinėms organizacijoms, kurios leistų didinti institucinius pajėgumus, prisidėtų prie administracinės naštos lengvinimo, tikimės, kad  organizacijos dalyvaujančios Kultūros paso projekte, Lietuvos Kultūros tarybos ir kituose viešojo finansavimo konkursuose sulauks palaikymo naujai atsiradusiems reikalavimams vykdyti.

Pasak „Artscape“ įtraukties programų koordinatorės R. Lebelioonytės Alseikienės kol kas nauji reikalavimai kelia daug neaiškumų, tarp kurių ir iš praktikos kylantys klausimai: , pavyzdžiui įstatymo taikymas užsieniečiams darbuotojams, paslaugų teikėjams ir darbdaviams. Užsieniečiams neteistumo pažymos išduodamos nėra, nepaisant to, ar asmuo yra EU ar trečiųjų šalių pilietis. Kaip darbdaviui elgtis šiuo atveju? Ar jiems bus generuojami QR kodai?

Su vaikais dirbantys žmonės nuo lapkričio 1-osios privalomą QR kodą galės išsiimti gruodžio antroje pusėje, mat kol kas dar tik baigiama kurti ir testuojama šiuos kodus formuojanti sistema. Naujas vaiko apsaugos reikalavimas priartina Lietuvą prie tarptautinių organizacijų ir institucijų pastangų užtikrinti maksimalų vaikų saugumą. Europos Sąjungos „Vaiko apsaugos nuo seksualinio išnaudojimo“ direktyva (2011/93/ES) įpareigoja valstybes nares taikyti griežtas priemones, kurios užtikrintų, kad su vaikais dirbtų tik asmenys, kurie neturi teistumo už seksualinius nusikaltimus. UN jau ilgą laiką akcentuoja būtinybę, kad valstybės narės įdiegtų veiksmingas prevencijos sistemas, skirtas apsaugoti vaikus nuo visų formų smurto, įskaitant seksualinį išnaudojimą. UNICEF pabrėžia, kad vaikų apsauga turėtų būti integruota į visas politikos sritis, įskaitant švietimą, sveikatą ir socialinę apsaugą. Lietuvoje įgyvendinami Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimai ne tik sustiprina šias tarptautines nuostatas, bet ir adaptuoja jas nacionalinei teisinei sistemai, diegiant efektyvesnes priemones darbuotojų patikimumui tikrinti. Svarbu, kad kultūros organizacijos turėtų galimybę dalyvauti visuomenei svarbiose procesuose, reikalaujančių didesnių institucinių gebėjimų.

Parengė Aistė Ulubey

23 spalio, 2024