Kviečiame birželio 12 d. 16:00-19:00 val. dalyvauti PABĖGĖLIŲ SAVAITĖS atidaryme Nacionalinėje dailės galerijoje.
Lankytojai bus pasitikti menine programa, pristatymais apie aktualias migracijos ir kultūros temas, taip pat diskusija su šių sektorių atstovais apie tai, kiek iš tiesų atvira mūsų visuomenė ir kokį poveikį kultūra ir menas gali turėti.
Programa:
16:00-16:30 Marinos Pilipenko meninis performansas ir atidarymas
16:30-17:00 Pranešimas: Bart de Nil „Kultūros organizacijos kaip saugios erdvės“
17:00-18:00 Diskusija „Permąstant kultūros poveikį pabėgėlių įtraukčiai”
REGISTRACIJA čia.
Madinga kalbėti apie įtrauktį. Bet kai kalbama apie pabėgėlius, migrantus ir žmones iš įvairių kultūrų, ką iš tikrųjų reiškia atvirumas? Ši diskusija nebijos sudėtingų klausimų: ar mūsų institucijos iš tiesų yra svetingos, ar tik atliekame pažangą, kad atrodytume gerai?
Kartu su keturiais pranešėjais iš įvairių sričių kalbėsime apie nematomus (ir matomus) barjerus, kurie riboja kultūrines erdves. Atversime tai, kas iš tikrųjų veikia – ir kas tik atrodo gerai ant popieriaus. Kaip pereiti nuo kontrolės ir simbolinių gestų? Kaip nustoti „kviesti svečius“ ir pradėti bendradarbiauti su naujakuriais nuo pirmos dienos?
Ši diskusija skirta kultūros darbuotojams, vadovams ir bendruomenių lyderiams, kurie yra pasirengę permąstyti savo vaidmenį – ne tik kaip šeimininkai, bet ir kaip bendradarbiai, kuriant erdves, kuriose iš tiesų visi priklauso.
▪️ Performansas ▪️
Marina Pilipenko, meistrė kuriant emocinį intelektą per garsą, pasiūlys simbolinį eksperimentą. Šis eksperimentas skirtas dalyviams padėti giliau suprasti, kaip mes susijungiame ir susiliečiame tarpusavyje. Marina aiškiai pabrėžia – tai ne muzikinis kūrinys. Tai garsas, naudojamas kaip gryna metafora, kaip mes veikiame ir reaguojame. Turėdama savo integracijos Lietuvoje patirtį, ji remiasi savo pačios kelione. Šis eksperimentas nėra tik idėja; tai reali patirtis apie vienybę įvairovėje.
▪️ Pagrindinis pranešimas ▪️
Bart de Nil – mokslų daktaras, tyrinėjantis viešąsias bibliotekas kaip socialinę infrastruktūrą kūrybinei sveikatai. Per pastarąjį dešimtmetį jis vadovavo tyrimams Belgijoje ir tarptautiniu mastu, kaip kultūros veikiama aplinka, gali kurti pozityvius pokyčius. Svarbi jo darbo dalis – kaip kultūrinės institucijos gali remti pabėgėlius. Jis buvo kuratorius tarptautinės konferencijos „Culture & Mental Health: Refugees”
▪️ Diskusija ▪️
Aistė Ulubey – menų agentūros „Artscape” įkūrėja ir vadovė. Kartu su agentūra sukaupusi plačią kultūros ir meno industrijos patirtį jau daugiau nei dešimtmetį siekia įgalinti profesionalų meną ir skirtingas jo formas socialinėje aplinkoje. „Artscape” propaguoja lygiateisį dalyvavimą kultūriniame ir viešajame gyvenime, skatindama kūrybiškumą bei aktyvų kultūrinių institucijų įsitraukimą į migrantų integracijos procesus. Aistės veiklos sritys apima meno, įtraukties ir kultūrų dialogo, įvairovės temas.
Asta Volungė – edukacinių ir socialinių projektų kuratorė, dirbdama Kauno menininkų namuose, Asta vadovavo kultūrinio švietimo programoms atskirtį patiriančioms visuomenės grupėms, kuravo projektus įtraukties/atskirties, emocinės sveikatos, identiteto temomis. Lietuvos Kultūros Tarybos ekspertė socialinės įtraukties per kultūrines praktikas kompetencijoje.
Kadim Mazin – irakietis oud muzikantas, gyvenantis Vilniuje. Oud – tradicinis ir jausmingas arabų instrumentas, turintis gilų istorinį ir kultūrinį reikšmingumą. Savo pasirodymuose jis atlieka kūrinius, kurie atspindi bendrą daugelio tautų muzikos paveldą – Irako, Palestinos, Egipto, Turkijos ir Graikijos – peržengiant dirbtines ribas ir iliustruojant muzikos kaip universalaus kalbos įrankio galią.
Moderatorius: Marius Eidukonis
Pranešimas ir diskusija vyks anglų k.
Įėjimas nemokamas.
Renginys yra Pabėgėlių savaitės „Kultūrų ritmu“ dalis. Visa festivalio programa: www.kultururitmu.lt
Organizatorius: menų agentūra ARTSCAPE
Partneriai: Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR), Priėmimo ir integracijos agentūra.
Festivalį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Birželio 12–20 dienomis į Lietuvos miestus sugrįžta didžiausias Baltijos šalyse pabėgėlių indėlį visuomenei švenčiantis festivalis „Kultūru ritmu“. Menų agentūra „Artscape“ kviečia į visos savaitės renginių maratoną, skirtą pabėgėlių balsams ir kūrybai.
1 birželio, 2025