Naujienos, Pabėgėlių savaitė

Sugrįžta pabėgėlių indėlį visuomenei švenčiantis festivalis „Kultūrų ritmu“

Sugrįžta pabėgėlių indėlį visuomenei švenčiantis festivalis „Kultūrų ritmu“

Birželio 12–20 d. į Lietuvos miestus grįžta didžiausias Baltijos šalyse pabėgėlių indėlį visuomenei švenčiantis festivalis „Kultūrų ritmu“. Festivalio organizatorė menų agentūra „Artscape“ kviečia į visos savaitės renginių maratoną, skirtą pabėgėlių balsams ir kūrybai.

„Vien per Antrąjį pasaulinį karą iš Lietuvos pasitraukė 60–80 tūkst. pabėgėlių. Lietuva, šalis, iš kurios kažkada pasaulis priėmė daug nuo karo pasitraukusių žmonių,  pastaraisiais metais tapo prieglobsčiu žmonėms iš Ukrainos, Baltarusijos ir kitų šalių. Tai, kad mūsų šalies demografinė padėtis stipriai pasikeitė, yra nauja realybė, neišvengiamai paliečianti daugybę kultūrinių ir socialinių gyvenimo aspektų“, – sako menų agentūros „Artscape“ vadovė ir įkūrėja Aistė Ulubey.

Pasak A. Ulubey, pabėgėlių savaitė kvies sustoti ir susipažinti su naujais Lietuvos gyventojais, pažinti juos ir kartu save. Nes tai, kaip priimame žmones, kuriems reikalingas saugumas ir užuovėja, daugiausia sako ne apie atvykstančius, o apie mus.

Pasaulinė pabėgėlių diena kasmet švenčiama birželio 20-ąją, o savaitę iki jos įvairiose šalyse vyksta renginiai dienai paminėti. 2025 m. gegužės duomenimis, Lietuvoje gyvena apie 45 tūkst. pabėgėlių iš Ukrainos – tai didžiausia pabėgėlių grupė per visą Lietuvos pabėgėlių priėmimo istoriją.

„Mums visiems, ko gero, svarbu nuspręsti, kokiame pasaulyje norime gyventi. Ar renkamės empatiją ar apatiją? Dabartiniame pasaulyje labiau nei bet kada turime ir toliau rodyti solidarumą su pabėgėliais, tais, kurie ne pasirinko, bet buvo priversti pasitraukti iš savo šalių dėl smurto, konfliktų, karo ir persekiojimo. Tai rimtas istorijos momentas“, – sako Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) atstovė ryšiams su Lietuvos Vyriausybe Renata Kuleš.

Pabėgėlių savaitė Lietuvoje bus atidaryta Nacionalinėje dailės galerijoje birželio 12 d. 16 val. Čia lankytojų lauks meninis performansas, pranešimai aktualiomis migracijos ir kultūros temomis, taip pat diskusija su šių sektorių atstovais apie tai, kiek iš tiesų esame atvira visuomenė ir kiek įtakos gali turėti kultūra bei menas.

Birželio 12–20 d. daugiametę migracijos patirtį turinčios organizacijos sujungė jėgas ir sukūrė platų renginių žemėlapį Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose. Jos kvies į atvirus renginius įvairiomis formomis ir temomis – nuo dirbtuvių, protmūšių, edukacijų, poezijos iki parodų, ekskursijų ir kt.

Prie Pabėgėlių savaitės renginių organizavimo prisideda Lietuvos Raudonasis Kryžius, Tarptautinė migracijos organizacija (TMO), CreateCulture Space, Sienos grupė, Priėmimo ir integracijos agentūra, Kauno įvairių tautų kultūrų centras, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus biblioteka, Atviros Lietuvos fondas, Pabradės kultūros centras, Vytauto Didžiojo universitetas, „Speak with Narmin“ projektas  ir kitos organizacijos.

Festivalis finišuos uždarymo koncertu Vilniuje ant Energetikos ir technikos muziejaus terasos stogo (birželio 19 d.). Čia ant scenos pasirodys muzikantai iš įvairių šalių ir tautybių, siekiant atkreipti dėmesį, kokia įvairovė mus supa Lietuvoje. Vienas ekspresyviausių Lietuvos kūrėjų Saulius Petreikis taps vakaro vedėju ir pasakos šią muzikos istoriją kartu su kitais muzikantais.

Visi renginiai nemokami. Daugiau informacijos renginio puslapyje.

Festivalio partneriai: Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR), Priėmimo ir integracijos agentūra. Festivalį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Apie Refugee Week (Pabėgėlių savaitė) pasaulinę iniciatyvą

„Refugee Week“ yra didžiausia pasaulyje meno ir kultūros iniciatyva, švenčianti pabėgėlių ir prieglobsčio ieškančių žmonių indėlį, kūrybiškumą ir atkaklumą. Lietuvoje šiam festivaliui atstovauja menų agentūra „Artscape“, kuri jau daugiau nei 10 metų dirba migracijos lauke ir vykdo įtraukties programas tūkstančiams pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų.

30 gegužės, 2025