„Mano kaukei reikia visų tamsių atspalvių: tamsiai raudonos, tamsiai mėlynos, violetinės…“ – savo kūrybinę viziją pristato devynmetė Olia (vardas pakeistas).
Šiandien ji gavo užduotį – susikurti karnavalinę kaukę. Ilgai stebėjusi, ką daro edukatorius, atsakingai išsiklausinėjusi kitų į edukacijas atėjusių vaikų apie jų kūrybinius sumanymus, Olia nusprendė:
„Mano geriausios draugės Anos (vardas pakeistas) mėgstamiausia spalva yra mėlyna. Man ši spalva irgi patinka, bet labiausiai myliu rožinę ir juodą! Bet mėlyna tikrai labai patiktų Anai…“ – garsiai pasvarstė mergaitė ir visą kaukę padengė sodriai mėlynų dažų sluoksniu.
Olia jau keletą mėnesių kiekvieną antradienį lankosi menų agentūros „Artscape“ vykdomos „Kūrybinių misijų“ programos edukacijose. Kaip ir kiti jos naujieji draugai Pabėgėlių priėmimo centre, mergaitė nesitikėjo, kad grįžusi po pamokų turės saugią erdvę, kurioje galės kurti, tyrinėti ir eksperimentuoti.
Olia ir jos šeimos nariai – vieni iš daugelio karo Ukrainoje paliestų žmonių, kurie dėl skaudžių aplinkybių buvo priversti palikti namus ir pradėti naują gyvenimo etapą Vilniuje. Pirmosios dienos Lietuvoje mergaitei buvo sunkios: nauja kalba, nepažįstama aplinka ir ilgesys namų, kurių jau nebebuvo. Tačiau kūrybinės veiklos tapo Olios emocine atrama. Čia ji susipažino su kitais vaikais, atrado savyje daugiau drąsos ir, lydima profesionalių menininkų-edukatorių, bent kartą per savaitę gali žaisti ir kurti be ribų.
„Kūrybinės misijos“ Lietuvoje
Menų agentūros „Artscape“ vykdoma „Kūrybinių misijų“ programa nuo 2015 metų siekia įgalinti profesionalų meną socialinėje aplinkoje. Programa orientuota į pažeidžiamų visuomenės grupių įtraukimą per kūrybinę veiklą. Profesionalūs menininkai-edukatoriai geba prisitaikyti prie skirtingų vaikų poreikių, padeda puoselėti jų saviraišką, įveikti stresą, sustiprinti pasitikėjimą savimi ir lavinti komunikacinius įgūdžius.
„Smagu stebėti, kai po keliolikos minučių įtempto darbo renkantis kūrybines priemones, dėliojant spalvas, stebint aplinką ir tiesiog kuriant, vaikai po truputėlį atsipalaiduoja, jaučiasi vis drąsesni, daugiau klausinėja. Puikiai pamenu vieną iš apsilankymų centre, kai mergaitė, po kokių trisdešimties minučių tylos, pradėjo visišką klausimų tiradą: „Vova, o kada tavo gimtadienis? O tu važiavęs autobusu? Ar turi katiną?“ Tokie klausimai kelia šypsnį ir tuo pačiu džiugina, kad mano vedami užsiėmimai vaikams leidžia būti čia ir dabar, įsipatoginti ir jaustis saugiai,“ – dalinasi jau antrus metus „Kūrybinių misijų“ edukacijas vedantis menininkas, dizaineris Vladimir Ionov (Vova).
Vova pasakoja, kad kiekvienas užsiėmimas – unikalus ir nenuspėjamas. Nors edukacijų planą menininkas stengiasi nusimatyti bent artimiausiam mėnesiui ar daugiau, dažnai nutinka, kad planas būna pakoreguotas pačių vaikų:
„Kartais mane pasitinka dešimt energija trykštančių ir linksmai nusiteikusių smalsuolių, kurie šiandien pasiruošę popierių taškyti dažais ir per keletą valandų sukurti bent penketą naujų kūrinių. Ir, nors planas galbūt buvo kitoks, svarbu reaguoti į tą dieną vyraujančią nuotaiką bei atliepti mažųjų poreikius.“
Užsiėmimų spektras „Kūrybinių misijų“ edukacijose labai platus – nuo molio lipdymo, tekstilės meno iki improvizacijų teatro, fotografijos ar šokio. Šie užsiėmimai, pasitelkiant meninės raiškos priemones, padeda vaikams lavinti kūrybiškumą, atrasti savo talentus bei stiprina jų emocinę gerovę.
Kūryba Oliai grąžino vaikystę
„Pažiūrėk – mano nosis mėlyna! – pamačiusi save veidrodyje garsiai sušuko Olia ir pradėjo juoktis. – Reikia parodyti Anai, tuoj grįšiu!“ – mergaitė entuziastingai išbėgo iš kambario, palikdama besijuokiančius vaikus.
Devynmetė Olia čia, „Kūrybinių misijų“ edukacijose, tarp dažų dėžučių ir teptukų, vėl gali būti tiesiog vaiku – smalsiu, linksmu ir atviru pasauliui.
Tokios istorijos kaip Olios primena, kad vaikystės džiaugsmas neturi likti pakraštyje. Menų agentūra „Artscape“ jau daugelį metų profesionalaus meno pagalba siekia mažinti socialinę atskirtį ir padėti vaikams, išgyvenantiems skaudžius pokyčius.
Kūrybinių Misijų programa įgyvendinama partnerystėje su Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR).
Menų agentūra „Artscape“ daugiau nei 12 metų per profesionalaus meno formas kuria ir plėtoja įtraukties strategijas, erdves pažeidžiamoms arba mažiau galimybių turinčioms žmonių grupėms, siekiant atviros visuomenės vizijos.
Nuotr. Vladimir Ionov