Naujienos, Pasaulinė pabėgėlių diena
Vilniuje suskambo festivalis skirtas švęsti skirtingas kultūras
Birželio pabaigoje, minint Pasaulinę pabėgėlių dieną, Vilniuje įvyko festivalis „Kultūrų ritmu“, kurį organizavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) bei menų agentūra „Artscape“.
Pasak organizatorių muzikos festivalis antrus metus iš eilės birželio 20 d. kviečia švęsti pabėgėlių sukuriamą indėlį visuomenei, bendruomenėms ir integracijos reikšmę.
„Pasaulinė pabėgėlių diena skirta pagerbti milijonų pabėgėlių visame pasaulyje jėgą ir drąsą. Tai diena, primenanti mums apie didžiulę drąsą, kurios žmonėms reikia, paliekant viską, ką jie žino – savo namus, bendruomenes ir savo šalis – ieškant saugumo. Taip pat, ji švenčia širdies šilumą ir atvirumą tų, kurie priima pabėgėlius į savo visuomenes ir kultūras,“ – atidarydama festivalį sakė Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė.
„Didžiuojamės galėdami kurti pokytį ir kalbėtis su bendruomene įvairiomis formomis. „Artscape“ yra organizacija, kuri sutinka pabėgėlius atvykusius į Lietuvą skaudžiausiose migracijos stadijose – susitinkame pabėgėlių centruose, užsieniečių registracijos centruose. Ir taip pat – šiose šventėse, kur kartu jau ne pirmi metai dalinamės nuostabiais prisiminimais,“ – sakė menų agentūros „Artscape“ įkūrėja ir vadovė Aistė Ulubey.
„Pabėgėliams reikia galimybių, nes daug pabėgėlių atvyksta su gebėjimais, kvalifikacija ir kūrybinėmis idėjomis. Kai yra suteikiamas šansas, žmogus gali stipriai prisidėti prie bendruomenių – nuo savo indėlio į jų augimą, iki ekonominės gerovės šalyje. Pasaulinės pabėgėlių dienos muzikinė šventė Vilniuje ir jos atlikėjai – tik puikus to įrodymas,“ – teigė Renata Kuleš, Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) atstovė Lietuvoje.
Bernardinų kieme muzikos festivalyje „Kultūrų ritmu“ viso pasirodė 17 muzikantų iš 8 pasaulio šalių, kurie sukūrė septynis unikalius pasirodymus. Didžioji dalis atlikėjų – pabėgėliai, prieglobstį radę Lietuvoje ar kitose šalyse.
Uigūras: aštuonerius metus jokio kontakto su šeima
Muzikantas ir dainininkas Yusuf Suleiman save pristato kaip uigūrų atstovą ir puoselėtoją. Būdamas uigūras ir gerai žinomas muzikantas, Yusufas susidūrė su grėsmėmis, priekabiavimu ir galimu nelegaliu deportavimu iš Turkijos atgal į Kiniją. Jis šiuo metu gyvena Švedijoje bei jau aštuonerius metus neturėjo jokio kontakto su savo šeima.
„Aš esu kilęs iš Rytų Turkestano, kuris yra okupuotas Kinijos. Tai reiškia, kad aš esu uigūras. Mano tautą persekioja Kinijos vyriausybė. Jie bando ištrinti mūsų kalbą, kultūrą ir istoriją. Tačiau aš nesutinku; mes nesutinkame būti nutildyti“, – sakė Yusufas, prieš pradėdamas savo pasirodymą tradicine uigūrų liaudies daina, kuri atspindi jų kultūrą ir tapatybę.
Šiaurės vakarinėje Kinijos provincijoje įsikūrusi 12–14 mln. gyventojų turinti uigūrų tauta yra sisteminis Pekino represijų taikinys, siekiant šią tautą asimiliuoti, nevengiant itin žiaurių metodų. Nuo įkalinimo perauklėjimo stovyklų kur per prievartą diegiama komunistų partijos ideologija, ir naikinami religiniai ir kultūriniai tapatybės simboliai, vykdomos prievartinės moterų sterilizacijos iki atidaus sekamo dieną ir naktį, naudojant pažangiausias sekimo technologijas.
Protesto kūryba
Zimbabvėje gimęs ir šiuo metu taip pat Švedijoje su šeima gyvenantis Cris Gera muzikos pasaulyje yra nuo pat vaikystės. Jo kūryboje daugiausia atsispindi afropop, džiazo ir soulo ritmai, tačiau kai kuriose dainose galima išgirsti ir Zimbabvės tradicinius garsų bei gospelo elementų. Muzikantas taip pat yra aktyvus žmogaus teisių ir socialinio teisingumo gynėjas per muziką ir meną, dėl savo protesto kūrybos negalintis grįžti į gimtinę.
Karo pabėgėlių iš Ukrainos balsai
Marynos Pylypenko kvartetas (Ukraina, Lietuva) pristatė etnodžiazo programą, kurioje ukrainietiškos dainos atliekamos pagal džiazo aranžuotes. O „JazzLingual Rhythms“ grupės (Ukraina, JAV, Lietuva) s repertuare klausytojai galėjo išgirsti įvairius stilius: nuo modernaus džiazo, funk, soulo, šiuolaikinės iki bosanovos ar latin muzikos. Tai dvi grupės vedinos vokalistų – Marynos ir Andrii – karo pabėgėlųi iš Ukrainos, kuriančių gyvenimus Lietuvoje.
Tuo tarpu populiarėjanti grupė „Uphill7“ (Lietuva, Baltarusija, Afganistanas), savo kelionę pradėjusi daugiakultūrėje terpėje – „Carito“ dienos centre Pabradėje įkaitino šokių aikštelę. Muzikantai atlieka tiek savo kūrybos dainomis, tiek perdainuotais žinomais hitais kvietė judėti. Grupės lyderis afganistanietis Abdula į Lietuvą atvyko prieš daugiau nei penkerius metus ieškoti prieglobsčio.
Ant scenos išvydome ir gerai lietuviams pažįstama atlikėją AISTÈ, kuri atliko jausmingas savo debiutinio albumo dainų versijas, skatinant tikėti geresniu rytojumi. O vakarą vainikavo charizmatiškoji Lietuvoje gyvenanti venesualietė DJ Zay’Zemi, kurios muzika pulsuoja genčių ir afroamerikietišku ritmu.
Festivalyje taip pat veikė kūrybinės dirbtuvės, meninės instaliacijos, bendruomenių zona, kurioje buvo galima susipažinti su daugiau nei dešimtimi migracijos lauke dirbančių organizacijų.
Birželio 13-20 dienomis Lietuvoje vyko pabėgėlių savaitė, kurios metu įvairios organizacijos kvietė švęsti pabėgėlių ir prieglobsčio ieškančių žmonių indėlį, kūrybiškumą ir atkaklumą įvairiuose renginiuose.
Festivalį finansuoja Europos Sąjunga.
Organizatoriai: Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir menų agentūra „Artscape“. Didysis partneris – Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR). Partneriai: Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.
3 liepos, 2024