Naujienos, Integracija

Žmogaus teisių diena: kalbame apie teisę į kultūrą

Žmogaus teisių diena: kalbame apie teisę į kultūrą

Gruodžio 10 d. minima Žmogaus teisių dieną, todėl norime išryškinti vieną iš mažiau paliečiamų temų – teisę į kultūrą.

Lietuvoje gyvenančių migrantų skaičius perkopė 145 000 ribą ir tai sudaro 5 proc. visų gyventojų. Augant migrantų skaičiui svarbu galvoti apie visapusišką jų įtraukimą į visuomenę. Kultūros prieinamumas migrantams ir pabėgėliams, kuriems suteiktas prieglobstis Lietuvoje yra veikiantis kelias į integraciją, o taip pat ir teisė.

„Teisė į kultūrą savyje talpina daug – tai ir teisė gauti kultūros paslaugas: kultūros edukacijos, kultūros institucijų, ir teisė išreikšti save per kultūrą, ir teisė būti nediakriminuojamam kultūroje,“ – sako „Artscape“ įkūrėja ir vadovė Aistė Ulubey.

Artscape vykdomos kūrybinės misijos migrantų, pabėgėlių centruose užtikrina kultūros prieinamumą, dalyvavimą kultūroje ir galimybę išreikšti save per kultūrą pažeidžiamiausiems migrantams: vaikams ir jaunimui, patiriantiems izoliaciją nuo visuomenės, taip pat kultūrinę ir socialinę atskirtį.

„Kultūros veiklos ir įsitraukimo užtikrinimas turi didelę transformacinę galią. Artscape su UNHCR vykdomos Kūrybinės misijos padeda dalyviams nutiesti tiltą tarp praeities ir dabarties, gimtosios kultūros ir Lietuvos visuomenės, skatina autentiškumą ir pažinimą: kelionę, kurioje misijų dalyviai gali integruoti įvairias savo tapatybės dalis per saviraišką. Įvairios kūrybinės dirbtuvės suteikia saugią erdvę saviraiškai, pripažįsta ir vertina kultūrų įvairovę. Menas yra galinga priemonė atsparumui didinti, socialiniams ryšiams gimti, o tai itin svarbu vaikams, jauniems žmonėms,“ – dalinasi įžvalgomis A. Ulubey.

Kviečiame šia tema plačiau pasiklaustyti LRT KLASIKA radijo laidoje „Ryto allegro“ pokalbio, kur dalyvavo A. UIubey ir Kūrybinių misijų muzikos edukatorius Karen.

14 gruodžio, 2022