Naujienos

Žmogaus teisių padėties Lietuvoje stebėsenos ataskaitos (2023) įžvalgos: aktualūs iššūkiai ir „Artscape“ veiklos sritys

Žmogaus teisių padėties Lietuvoje stebėsenos ataskaitos (2023) įžvalgos: aktualūs iššūkiai ir „Artscape“ veiklos sritys

2023 m. paskelbta Žmogaus teisių padėties Lietuvoje stebėsenos ataskaita atskleidė aktualiausias ir skaudžiausias temas, susijusias su žmogaus teisių apsauga ir iššūkiais Lietuvoje. Menų agentūra „Artscape” – organizacija siekianti skatinti socialinę įtrauktį per meną ir kultūrą veikia srityse, kurios tiesiogiai susijusios su stebimais klausimais, tokiais kaip užsieniečių integracija, pažeidžiamų visuomenės grupių teisės, bausmių vykdymo sistema ir kita.

„Ataskaitos duomenys signalizuoja apie naujas bei išliekančias problemas srityse, susijusiuose su pažeidžiamų visuomenės grupių ir mažumų teisių, saviraiškos, neapykantos nusikaltimų prevencija. Pateikiamos įžvalgos ataskaitoje yra tam tikras visuomenės demokratijos brandos veidrodis, suteikiantis galimybę įsivertinti misijos ir pasirinktos veiklos krypties svarbą – per meną suteikti galimybę stiprinti visuomenės sanglaudą ir didinti įtrauktį, mažinti stereotipus ir stigmas,“ – sako menų agentūros „Artscape“ vadovė ir įkūrėja Aistė Ulubey.

Menų agentūra „Artscape“ kuria ir plėtoja įtraukties strategijas, siekdama atviros visuomenės vizijos, per profesionalaus meno formas, ir daugiau nei 12 metų kuria erdves pažeidžiamoms arba mažiau galimybių turinčioms žmonių grupėms.

Kodėl svarbu remtis stebėsenos duomenimis?

„Artscape” ir kitoms nevyriausybinėms organizacijoms (NVO) svarbu remtis stebėsenos ataskaitomis, analizėmis ir kitais aktualiais dokumentais, siekiant teigiamų pokyčių visuomenėje. Mūsų organizacija nuolat ieško pulso, siekiant nustatyti karščiausias įtraukties problemas bei sritis, kuriose valstybei reikalinga nevyriausybinio sektoriaus parama. Tokiu atveju organizacijoms ypač svarbu remtis „evidence based” informacija ir ekspertinėmis žiniomis, sekti vietos ir tarptautinių organizacijų stebėsenos ataskaitas, siekiant tiksliai nustatyti tikslinių grupių poreikius ir efektyviai planuoti didžiausią poveikį turinčias veiklas. Organizacijos įžvalgos, patirtis bei stebėsenos duomenys padeda nustatyti ir reaguoti į spragas tarp esamos situacijos ir numatytų standartų.

Menas „Artscape“ agentūroje pasitelkiamas kaip inovatyvi priemonė gerinti emocinei sveikatai, padėti išgyventi krizes, didinti atsparumą, bet tuo pačiu ir ieškoti dialogo bei didinti sanglaudą visuomenėje. Dažnai ieškant tinkamiausių sprendimų remiamės tyrimais ir ataskaitomis: identifikuojant skirtingų grupių apsaugos poreikius ir rizikas, didinant bendrą supratimą apie poreikių įvairovę, ypač tarp pažeidžiamų grupių, nustatant esamus pajėgumus ir išteklius tiek tarp tikslinių grupių, tiek partnerių. Šie vertinimai svarbūs ilgalaikiams strateginiams sprendimams priimti bei vykdomų programų efektyvumui ir tikslingumui gerinti.

Užsieniečių teisių užtikrinimas ir integracija

Ataskaitoje atskleidžiama, kad Lietuvoje gyvenančių užsieniečių integracija išlieka viena opiausių temų. Dėl Rusijos karo Ukrainoje ir padidėjusios migracijos iš Baltarusijos, pabėgėlių iš šių šalių integracijos procesai kelia naujus iššūkius. Nors Lietuvos visuomenėje vyrauja palankesnės nuostatos Ukrainos pabėgėlių atžvilgiu, kitos užsieniečių grupės susiduria su didesne socialine distancija. Tokių asmenų integracijos procesai išlieka fragmentiški, o paslaugų prieinamumas klausimai nėra iki galo sprendžiami. „Artscape” 4-tą sezoną vykstanti „Kūrybinės misijos“ programa yra skirta pažeidžiamiausiems vaikams, ja siekiama kurti saugią erdvę ir bendrystės jausmą, padėti įgyvendinti kūrybines idėjas, skatinti kūrybiškumą, tiek dalyvių, tiek menininkų-edukatorių.

2024 m. Kūrybinėse misijose reguliariai dalyvavo virš 200 vaikų iš Ukrainos, Irako, Tadžikistano, Baltarusijos, Sirijos, Rusijos. Tarp šių vaikų ir tie, kuriems suvaržyta teisė judėti, yra atskirti nuo tėvų. Nuo programos pradžios viso įvykdyta virš 1000 misijų.

„Kūrybinės misijos skirtos žmogaus integracijos pradžiai. Vos atvykęs pabėgėlis jaučiasi labai nesaugiai. Kai susiduriame su asmeninėmis istorijomis ir randame jose bendrų dalykų, dirbti pasidaro lengviau. Šiems žmonėms labiausiai reikia paprasto pokalbio ir čia svarbu, kad įsiterpia menininkas. Menininkų sugebėjimas bendrauti su socialiai pažeidžiama žmonių grupe yra labai svarbus. Jie neužduoda nereikalingų klausimų, susikoncentruoja į žmonių gebėjimus, norus ir puoselėja jų unikalumą. Kai daugiau orientuojiesi į tai, ką žmogus gali, o ne tai, ko negali, tai jis pražysta kaip gėlė“, – pasakoja „Artscape“ Integracijos konsultantė Raimonda Lebelionytė-Alseikienė.

2023 m. Žmogaus teisių padėties Lietuvoje stebėsenos ataskaita atskleidžia, kad nors yra teigiamų pokyčių žmogaus teisių srityje, dar daug iššūkių išlieka užsieniečių integracijos, neapykantos nusikaltimų ir socialinės atskirties srityse. „Artscape” per savo kūrybines iniciatyvas ir toliau siekia skatinti socialinę įtrauktį, mažinti stereotipus ir kurti atvirą visuomenę, kurioje kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo kilmės ar socialinės grupės, galėtų jaustis saugus ir įtrauktas. Kultūros prieinamumas migrantams ir pabėgėliams, kuriems suteiktas prieglobstis Lietuvoje yra veikiantis kelias į integraciją, o taip pat ir teisė. Teisė į kultūrą savyje talpina daug – tai ir teisė gauti kultūros paslaugas: kultūros edukacijos, kultūros institucijų, ir teisė išreikšti save per kultūrą, ir teisė būti nediskriminuojamam kultūroje. Tai nauja tema Lietuvoje, kurią po įtraukties ir įvairovės vėliava neša „Artscape“.

Advokacija

Lietuvoje gyvenančių užsienio valstybių piliečių skaičius per 2023 m. pirmą kartą šalies istorijoje perkopė 200 tūkstančių ribą. Tęsiantis Rusijos agresijai Ukrainoje, iš pastarosios valstybės į Lietuvą ir toliau atvyko karo pabėgėliai, tik jų skaičius nusistovėjo ir jau daugiau kaip metus nebeprilygo karo pradžioje buvusiam srautui. Į Lietuvą taip pat gausiai vyko nedemokratinio Baltarusijos Respublikos režimo siekiantys išvengti Baltarusijos piliečiai. Su besikeičiančiomis migracijos tendencijomis buvo susiję ir pokyčiai šalies migracijos politikoje. Toliau buvo teikiama parama, taikomos priėmimo ir integracijos priemonės nuo karo iš Ukrainos pasitraukusiems pabėgėliams bei į Lietuvą atvykusiems nuo režimo ir represijų nukentėjusiems ar persekiojamiems Baltarusijos piliečiams.

Kita vertus, užsieniečių priėmimo ir integracijos formuojama ir vykdoma politika, taikomos priemonės pasižymėjo fragmentiškumu ir nedidele apimtimi, tad jomis galėjo pasinaudoti tik nedidelė dalis Ukrainos ir Baltarusijos piliečių. Su panašiomis problemomis susiduria ir kitos migrantų grupės: įvairūs nacionaliniai ir tarptautiniai tyrimai atskleidžia praktikoje užsieniečių integracijai vis dar kylančias įvairias kliūtis.

„Artscape“ advokacijos temų centre – kodėl svarbu lygiavertis migrantų dalyvavimas ir įtraukimas į visuomenės gyvenimą per aktyvų dalyvavimą kultūriniame gyvenime, kūrybiškumo skatinimą, kultūros organizacijų įsitraukimą. Tas požiūris, kad – dalyvauja žmogus ir yra daugiau negu tik migrantas, pastaraisiais metais tapo mūsų advokacijos už kultūros lauko ribų advokacijos linija.

Ataskaitoje pabrėžiama, kad norint pasiekti tikrą įtrauktį, reikia ne tik teisiniu, bet ir kultūriniu lygmeniu skatinti visuomenės pokyčius. Tai reiškia, kad turime aktyviai veikti, siekiant didinti meno ir kultūros prieinamumą visiems visuomenės nariams, nepriklausomai nuo jų kilmės ar socialinės padėties. „Artscape” projektai siekia sukurti platformas, kuriose menas tampa priemone, padedančia mažinti socialinę distanciją ir skatinti tarpkultūrinį dialogą. Kūrybiškumas gali tapti tiltu, jungiančiu skirtingas visuomenės grupes ir kuriant atviresnę, įtraukesnę aplinką. Mūsų programos, tokios kaip „Artscape“ mentorystės programa skatina kūrybinę veiklą prieglobstį Lietuvoje gavusiems menininkams ir kūrėjams, kuriant kūrybinę edukacinę erdvę, kurioje dalyviai galėtų stiprinti savo kūrybinį autentiškumą, bendradarbiavimą tarp Lietuvos kultūros organizacijų, kultūros profesionalų ir į Lietuvą atvykusių kūrėjų.

Bausmių vykdymo sistema

Bausmių vykdymo politikos įgyvendinimo ir nuteistųjų teisių užtikrinimo srityje išliko tos pačios sisteminės ir kompleksinės problemos, būdingos šiai sistemai pastaruosius dešimtmečius, nepaisant kalinių skaičiaus sumažėjimo, organizacinių pokyčių ir priimtų įvairių teisės aktų pakeitimų. Žmogaus orumą žeminančios kalinimo sąlygos, didelė kalinių subkultūros įtaka, dideli nusikalstamumo mastai kalėjimuose, dažnas smurtas, narkotikų gausa, prasmingo užimtumo ir veiksmingų resocializacijos priemonių trūkumas, nepakankama kalinių sveikatos priežiūra, darbuotojų kompetencijos ir darbo krūvių paskirstymo trūkumai, skaidrumo ir atvirumo stoka vis dar yra esminiai šios sistemos bruožai. Dažniausiai tik į atskirų atvejų skandalizavimą orientuoti pranešimai medijose taip pat neskatina šios sistemos keistis, kurti veiksmingos, konstitucinius ir tarptautinius standartus atitinkančios bausmių vykdymo sistemos. Bausmių vykdymo politikos įgyvendinimo ir nuteistųjų teisių užtikrinimo srityje išliko tos pačios sisteminės ir kompleksinės problemos, būdingos šiai sistemai pastaruosius dešimtmečius.

„Artscape” Lietuvos kalėjimuose veiklas vykdo antrus metus. Iš kūrybinių dirbtuvių gimęs spektaklis-performatyvus susitikimas „Vedami“ į laisvės atėmimų vietą įnešė daug pozityvumo, įsitraukimo, atsakomybės, sudarė galimybę nuteistiesiems aktyviai įsitraukti į kuriamą spektaklį, jame vaidinti, išgyventi, patirti, naujai save atrasti ir keistis, taip pat dėkojame už galimybę visuomenės nariams, darbuotojams ir svečiams dalyvauti spektaklyje ir pažvelgti iš kitos perspektyvos į nuteistą asmenį, jo išgyvenimus, jam skirtą bausmę. Tikime, kad visuomenės narių įsitraukimas į nuteistųjų resocializacijos procesą padeda jiems siekti pokyčių ir sėkmingiau integruotis į visuomenę po bausmės atlikimo, tokio pobūdžio veikla tai pat prisideda ir prie visuomenės stereotipų mažinimo.

Menų agentūra „Artscape” tiesiogiai veikia net 3-jose ataskaitoje stebimose srityse: (1) užsieniečių teisių užtikrinimas, (2) Lietuvoje gyvenančių užsieniečių integracija: Ukrainos ir Baltarusijos piliečiai (3) bausmių vykdymo politikos įgyvendinimo ir nuteistųjų teisių užtikrinimo problemos. Ataskaita: https://www.lrski.lt/wp-content/uploads/2024/09/ZmogausTeises_2024_web-new.pdf

9 spalio, 2024