Ar muzika gali įkvėpti socialinį pokyti? „Artscape” sako TAIP: tą daro daugiakultūrės grupės UpHill 7 kūrinys „Freedom”
Kai „Artscape” komanda susipažino su muzikos prodiuseriu ir kūrybinių misijų edukatoriumi Gajumi J. Milkeraičiu, organizacija dar negalėjo nuspėti, kad bendradarbiaudami su – tuomet savanorišką pagalbą siūliusiu – prodiuseriu Gajumi, pasiners į projektą su muzikos studija „Ritmas ir Baublys” ir grupe „UpHill 7” ir po pusmečio jau klausysis muzikinio kūrinio, kuriame modernūs alternatyvaus roko ritmai persipina su Artimųjų Rytų ir Centrinės Azijos muzikos motyvais ir kuris skleidžia drąsą, įkvepia bendradarbiavimą bei skatina priklausymo kūrybiškai bendruomenei jausmą.
Muzikinis kūrinys „Freedom”, išleistas sausio 13 d., yra apie įvairias laisvės formas: laisvę priimti sprendimus, laisvę kurti, laisvę išreikšti savo nuomonę. Prie dainos žodžių teksto prisidėjęs grupės vokalistas Abdullah pasakojo, kad jis šia daina norėtų atkreipti dėmesį į žmogaus teisių suvaržymą jo gimtojoje šalyje – Afganistane. Tačiau dainos žinutė yra daug platesnė ir gilesnė nei žmogaus teisių sritis, ji – apie galimybę išsivaduoti iš išankstinių nusistatymų, stereotipų ir žmogaus gebėjimą būti atviru sau pačiam ir pasauliui.
Grupė „Uphill 7″ / Martyno Juodelės nuotr.
Alternatyvaus ir pop roko grupė „Uphill 7” po kelius metus trukusių pavadinimų ir grupės sudėties transformacijų, susikūrė Pabradėje prieš metus. Grupę praturtina išskirtinis kultūrinis kontekstas (ją sudaro nariai iš Šri Lankos, Afganistano ir Lietuvos). Grupę vertina vietinė bendruomenė; „UpHill 7” yra neatsiejama dienos centro „Kultūrų įkalnė“, įsikūrusio adresu Įkalnės g. 7, susibūrimų dalis. Ar dar kyla klausimų dėl grupės „UpHill 7” pavadinimo kilmės? Organizacijos „Caritas” Užsieniečių integracijos programos darbuotojas bei „UpHill 7” narys Leonard Lipskij dalinasi, kad, nors Pabradė yra nedidelis miestelis, čia gali būti įkvėptas reikšmingų globalių pokyčių virsmas!
Grupė „Uphill 7″ / Asmeninio archyvo nuotr.
Organizacija „Artscape” tiki, kad menas, muzika ir globalų pasaulėvaizdį vystanti komunikacija kuria atviresnes, tolerantiškesnes ir pažangesnes visuomenes. Bendradarbiauti su „UpHill 7″ ir studija „Ritmas ir Baublys” bei koordinuoti grupės muzikinę kelionę ėmėmės matydami nenuginčyjamą tiek grupės, tiek prodiuserio potencialą atskleisti tą muzikinio kūrybos proceso pusę, kuri rodo, kaip skirtinga muzika, kultūros, žmonės ir istorijos atveda prie neįtikėtinų rezultatų. Meilė kultūrų pažinimui ir muzikai suvedė „UpHill 7”, Gajų J. Milkeraitį ir „Artscape”. Ir vienas pirmųjų bendro projekto kūrinių – „Freedom”.
„Freedom“ muzikinio klipo filmavimas „Ritmas ir baublys“ studijoje / Leonard Lipskij nuotr.
Muzikos kūrimas tarptautiniame ir daugiakultūriniame kontekste prodiuseriui Gaujui – ne naujiena. Gyvendamas Ganoje, Gajus prodiusavo Ganos pirmąją alternatyvaus roko grupę „Dark Suburb”. 2016, 2017 ir 2020 metais kartu su Gajumi „Dark Suburb” buvo nominuoti geriausio singlo, roko grupės, albumo kategorijose Afrikos Muzikos Apdovanojimuose (AFRIMA). Grupės pasirodymai išsiskyrė dėvimomis skeletinėmis kaukėmis, kurios simbolizuoja, kad visi žmonės priklauso vienai žmonijai – nepriklausomai nuo jų rasės, lyties ar socialinio statuso.
Gajus Milkeraitis demonstruoja muzikos instrumentus vaikams vienoje iš migrantų stovyklų / „Artscape“ archyvo nuotr.
Tęsdamas savo kūrybinį procesą Lietuvoje, Gajus J. Milkeriatis sykį pasibeldęs į „Artscape” duris pasisiūlė savanoriauti. Didžiulę dalį savo gyvenimo skirdamas muzikai, Gajus žinojo, kad muzika leidžia žmonėms pasijusti arčiau vienas kito, dalyvauti bendroje patirtyje, pamiršti kasdienius rūpesčius. Gajaus organizuojamų muzikinių dirbtuvių viename iš Migrantų laikino sulaikymo centrų Lietuvoje metu, atmosfera transformuodavosi į festivalį, kuriame atsiskleidžia kiekvieno žmogaus išskirtinis muzikinis gebėjimas, noras įsilieti, pasinėrimas į saugią būtį, nenumaldomas judėjimas pagal būgnų kuriamus ritmus.
Menas gali keisti pasaulį – ir jis jį keičia. „Artscape” šį procesą mato kasdien – organizuodami kūrybines misijas vaikams, dalindamiesi kūrybos galimybėmis bendruomenių renginiuose, atsinešdami meną į netikėtas kasdienio gyvenimo erdves. Muzika gali sukurti terpes, kuriuose žmonės nori vieni kitus geriau pažinti – ir ji jas kuria. „UpHill 7″ reprezentuoja tai, ką gali sukurti kultūrų ir istorijų įvairovė bei meilė muzikai. Kai žmonės siekia bendro tikslo ir vadovaujasi panašiomis vertybėmis, tokie dalykai kaip odos spalva, etninė kilmė, socialinis sluoksnis, tautinis statusas ar valstybių sienos išnyksta. Vertybės, kurias savo kūryboje išryškina „UpHill 7″ yra įvairovė, lygybė ir meilė muzikai. „UpHill 7” ne tik kalba apie socialinį pokytį – grupė yra tikrų tikriausias tokio socialinio pokyčio pavyzdys.
4 vasario, 2022