Naujienos, Integracija, Kūrybinės misijos

Edukatorių refleksijos apie Artscape kalėdinį karavaną: “įkvėpėme vaikus tikėti mažais stebuklais ir pasitikėti žmonėmis”

Edukatorių refleksijos apie Artscape kalėdinį karavaną: “įkvėpėme vaikus tikėti mažais stebuklais ir pasitikėti žmonėmis”

Savaitę prieš Kalėdas per migrantų sulaikymo ir laikino apgyvendinimo centrus nuvilnijo Artscape kalėdinis karavanas. Menų agentūros Artscape menininkai ir edukatoriai, lydimi savanorių ir partnerių, organizavo kalėdinius susitikimus su vaikais ir suaugusiais, gyvenančiais migrantų centruose. Susitikimuose skambėjo muzika, vyko meno užsiėmimai bei buvo dalijamos dovanos vaikams.

Didelė dalis migrantų sulaikymo ir laikino apgyvendinimo centruose gyvenančių žmonių – ne krikščionys. Tačiau Kalėdos aplink pasaulį yra švenčiamos ir krikščionių, ir ne krikščionių. Žinoma, kai kur jos nėra švenčiamos ar minimos. Tačiau Menų agentūros Artscape komanda – įvertinę migrantų centruose gyvenančių žmonių poreikį – nusprendė sukurti galimybę centruose gyvenantiems žmonėms dalyvauti šventiniame karavane. Į šventinius renginius susirinko šimtai vaikų ir dešimtys suaugusiųjų.

Artscape Kalėdų karavanas Medininkų migrantų centre / Algimanto Černiausko nuotr.

Kitų pakvietimas tiek į savo religinę, tiek į kultūrinę šventę yra žingsnis link dialogo, ryšio, kultūrinių mainų. Švenčių šventimas bendruomenėse kaip reiškinys susiformavo iš dėkingumo ir bendrumo jausmo – išvedus gyvulius į ganyklas pavasarį, džiaugiantis nuimtu derliumi rudenį, dienai vėl ėmus ilgėti po šaltų ir tamsių žiemos naktų. Pakviesdami migrantus, kurie neturi galimybės dalyvauti gyvenime ir kultūroje “už tvoros”, į kalėdinę šventę, dalinamės džiugesio akimirkomis ir šiais veiksmais “kalbame” apie vertybes mūsų kultūroje ir šalyje: atvirumą, pagarbą, dalijimąsi ir draugystę.

Edukatoriai, dirbantys su vaikais, gerai žino, kad šventės su bendruomene prisideda prie pozityvaus vaiko pasaulėvaizdžio kūrimo. Atsiveždami šventę į migrantų centrus, šokdami, žaisdami ir dainuodami drauge, dalindami dovanas parodome, ką mes kaip suaugusieji vertiname, kas mums yra vertybės ir ko vaikai gali iš mūsų mokytis. Kalėdinio karavano atveju tai – buvimas drauge, dėmesys vieni kitiems, kartu kuriami prisiminimai.

Artscape Kalėdų karavanas Medininkų migrantų centre / Algimanto Černiausko nuotr.

Artscape kalėdinis karavanas prasidėjo Ruklos migrantų centre. “Rukloje vaikai šėlo kartu su būgnais, muzikantais ir Kalėdų seneliu bei didžiuliu būriu savanorių. Kalėdų senelis linkėjo vaikams ir suaugusiems vienybės, vertybių išsaugojimo, vilties bei tikėjimo stebuklais. Tai iš tiesų buvo magiškas momentas – matyti vaikų šypsenas žiūrint į pasakotoją. Ir visai nesvarbu ar tai būtų Kalėdos ar Velykos, tai buvo šventė ir žmonės tuo mėgavosi,” – dalinosi Artscape edukatorė ir savanorių koordinatorė Ugnė, kuri su kalėdiniu karavanu apkeliavo visus migrantų laikino apgyvendinimo centrus.

Pasak Ugnės, Naujininkų migrantų centre, kurį tądien aplankė ne viena organizacija, vyko tikras vakarėlis: šeimos buvo sukviestos ritmingais būgnų garsais, vaikus linksmino Kalėdų senelis. Edukatoriai pasakoja, kad vaikai nenorėjo Senio Šalčio paleisti iš rankų. Pagrindinis veikėjas buvo apsuptas vaikų, jie jį laikė nenorėdami paleisti – tos akimirkos buvo užburiančios. Kalėdų seneliui išvykus vaikai keliavo po keturias pasirenkamas dirbtuves. Renginio metu šoko paaugliai, vaikai, tėvai ir savanoriai.

Edukatorė Aušra, dirbanti su vaikais Pabradės centre, pasakoja, kad kalėdinės šventės metu vaikai su pakylėjimu ir žibančiomis akimis įsitraukė į muzikines, judėjimo ir meno veiklas. Artscape pritaikytas metodas kurti saugiai erdvei vaikams per meną puikiai veikia tiek kassavaitiniuose, tiek šventiniuose susitikimuose, nes paprastesni amatai, meno projektai ir nesudėtingi darbeliai su dažais, popieriumi, linijomis leidžia vaikams išreikšti savo mintis ir jausmus per judesį, spalvas ir formas. Karpydami snaiges iš popieriaus, įvairiausiomis spalvomis dažydami kankorėžius, žaisdami atminties žaidimus su paveikslėliais žiemos tema vaikai atrodė atsipalaidavę, laimingi ir smalsūs. Susitikimo pabaigoje vaikams buvo įteiktos dovanėlės nuo Artscape ir partnerių.

Artscape Kalėdų karavanas Medininkų migrantų centre / Algimanto Černiausko nuotr.

Pabradės centre kūrybines misijas Artscape organizuoja ne tik vaikams, bet ir moterims. Kalėdinio susitikimo metu edukatorė Klaudija moterims paruošė henna tatuiruočių dažų, kuriuos moterys galėjo naudoti kurdamos laikinąsias tatuiruotes ant viena kitos rankų. Klaudija dalinasi: “Tokia pramoga tikrai maloniai nustebino, visos stojo į eilę, kai kurios net ne po vieną kartą, vis sugalvodamos naują raštą. Kai kurios moterys jau buvo susipažinę su šia priemone ir pačios piešė viena kitai.” Nors dovanų užteko tik vaikams, suaugusiuosius maloniai nustebino kalėdiniai atvirukai, kuriuos piešė savanoriškai tą padaryti pasiūliusi kūrėja – net ir maža smulkmenėlė pradžiugino į šventę susirinkusį nemažą būrį vyrų ir moterų.

Jiezno migrantų centre, kaip nupasakoja edukatorė Ieva, šventinės linksmybės tęsėsi per visą gruodžio mėnesį. Ievos veiklų sąrašas sausakimšas: 3D snaigių karpymas, kalėdinių žibintų kūrimas, sausainių kepimas bei dekoravimas, kalėdinių žaisliukų dirbtuvės. Ieva pastebėjo, kad Jiezne į kalėdinę programą labai aktyviai įsitraukė suaugusieji. Vaikai labiausia džiaugėsi galimybe pažaisti ir apskritai spinduliavo džiaugsmu vien dėl fakto, kad Artscape edukatoriai juos aplanko. “Vienas net pamatęs mus atvažiuojant bėgo paskui mašiną, kad galėtų greičiau pasisveikinti,” – pasakoja edukatorė.

Artscape Kalėdų karavanas Medininkų migrantų centre / Algimanto Černiausko nuotr.

Kalėdinį karavaną Artscape komanda užbaigė apsilankymu Medininkų migrantų centre. Edukatorė Ugnė prisimena, kad vaikai, nors pradžioje atrodė kiek pasimetę (mat kassavaitinės meno dirbtuvės vaikams šiame centre nėra vykdomos ir jie Artscape kūrybinių misijų komandos nepažįsta), pradėjus veiklą vaikų suglumusius veidus pakeitė vaikų šypsenos. Ugnė dalinasi, kad jai buvo smalsu susipažinti su Medininkuose apgyvendintais žmonėmis bei matyti juos pačius smalsaujančius apie tai, kas vyks. Ugnė kalba apie dvi jausmų spalvas, kurias patiria edukatoriai, lankydamiesi migrantų sulaikymo centruose – liūdesį ir džiaugsmą. Liūdesys kyla iš noro, kad žmonės turėtų galimybę gyventi oriomis sąlygomis, kad vaikai galėtų mokytis ir žaisti. Džiaugsmas kyla iš tų laimės akimirkų, kuriomis galime dalintis su migrantais – kūrybos, pašnekesių ir mokymosi drauge. “Šios kelionės išsekino psichologiškai, bet tuo pačiu paliko vilties tikėjimui, kad praskaidrinome vaikų kasdienybę ir įkvėpėme juos tikėti mažais stebuklais ir pasitikėti žmonėmis.” – prisimena Ugnė.

Šventės yra švenčiamos dėl daug daugiau nei religinių ar kultūrinių priežasčių. Jos sujungia žmones iš skirtingų pasaulio vietų, sukuria bendrystės jausmą bendruomenėse, suformuoja terpę dalintis vertybėmis ir istorijomis, švęsti skirtingus gyvenimus drauge. Artscape savo kūrybinėmis misijomis puoselėja kultūros prieinamumą ir bendruomenių sąveiką. Tai puoselėja ir Artscape kalėdinis karavanas. Daugiau apie tai, kodėl Artscape savo veiklose su migrantais vartoja žodį “Kalėdos”, skaitykite čia.

Aušra Raulušonytė

Viršelio nuotraukos autorius – Algimantas Černiauskas

30 gruodžio, 2021