Naujienos, Vilnius Mural

Įgyvendinta projekto „Nezlamna“ fotosesija Zaporižioje

Įgyvendinta projekto „Nezlamna“ fotosesija Zaporižioje

Prieš nugriaunant vadinamuosius Maskvos namus, ant jų įrengta neofreska „Iki pergalės / Do peremogi“, bus parduota Ukrainai skirtame aukcione. Šio kūrinio komanda – menininkės iš Lietuvos ir Ukrainos bei unikalus robotas iš Estijos – vėl suvienija jėgas ir jau šį rudenį Vilniaus centrą papuoš nauju Ukrainos ir jos žmonių tvirtybei skirtu meno kūriniu.

Ukrainos nepriklausomybės dienos proga tarptautinė kūrybinė grupė – menų agentūra „Artscape“ (Lietuva), Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, meno laboratorija „Kiaurai sienas“ (Lietuva), visuomeninė organizacija „Postlomograafia klubi“ (Estija) ir nepriklausomos kūrėjos iš Ukrainos ir Lietuvos (Lina Šlipavičiūtė, Tetiana Drobotia, Elena Tita) – pristato šį naują grandiozinį meno kūrinį, skirtą Ukrainai ir jos žmonėms. Spalį ant vieno Vilniaus centro pastatų įsikurs neofreska „Nepalaužiama / Nezlamna“, dedikuota Ukrainos žmonių stiprybei ir nepalaužiamai dvasiai įamžinti.

Naujoji kelių šimtų kvadratinių metrų neofreska „Nezlamna“ jau šį rudenį įsikurs gerai matomoje vietoje Vilniaus centre, ant pastato, iškilusio virš Neries upės, pagrindinės Vilniaus arterijos, ir tęs 2022 m. prasidėjusią istoriją, kai buvo sukurta neofreska „Do peremogi“ ant vadinamųjų Maskvos namų.

 

Stipri žinia per fotoaparato objektyvą

Antrojoje neofreskoje žinią apie nepalaužiamą Ukrainos ryžtą ginti savo Laisvę ir Nepriklausomybę toliau neša ta pati stipri ukrainietė mergina, pernai „užkariavusi“ vadinamuosius Maskvos namus, savanorė Tetiana Drobotia.

Kaip ir neofreskoje „Do pemerogi“, Tetianos nuotrauka – Zaporižioje gyvenančios ir dirbančios fotografės Elenos Titos kūrinys. Drąsi ukrainietė jau antrus metus fiksuoja karo realybę Zaporižios regione. Jos nuotraukos taip pat sudarė didžiąją dalį parodos „Ukraina yra čia“, įrengtos prie „Litexpo“ parodų rūmų birželio mėnesį, kai ten vyko NATO viršūnių susitikimas.

Naujajame kūrinyje atsispindės tragiškos karo realijos – jai sukurti bus panaudota nuotrauka iš fotografės E. Titos nuotraukų serijos, padarytos išdžiūvusiame Kachovkos vandens rezervuare, kuris nuseko, Rusijai susprogdinus Kachovkos užtvanką. Fotosesijos metu Tetiana pasipuošusi specialiai šiai freskai Ukrainos dizainerių sukurtu kostiumu, kuriame gausiai panaudoti ukrainietiškos tradicinės tekstilės elementai.

 

    (nuotr. Elena Tita)

Šiemet sukanka 20 metų, kai buvo priimta UNESCO nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencija (2003). Šia proga visame pasaulyje vyksta iniciatyvos, skirtos gyvosios tradicinės kultūros ir nematerialaus kultūros paveldo puoselėtojams, palaikytojams ir kūrėjams.

Vyšyvanka, itin svarbi ukrainiečių kultūrinės tapatybės dalis, ypač didelę simbolinę prasmę įgavo per 2014 m. Maidano sukilimą ir Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą. Karo sąlygomis nematerialus kultūros paveldas telkia bendruomenes, tačiau yra toks pats trapus ir pažeidžiamas, kaip ir materialios kultūros vertybės. Nematerialaus paveldo išsaugojimas priklauso nuo neišblaškytų bendruomenių, nuo orios ir saugios aplinkos, kurioje jis puoselėjamas.

Vyšyvanka, pasižyminti turtinga siuvinėjimo tradicija, yra neabejotinai reikšmingas Ukrainos gyvasis nematerialus kultūros paveldas, nuolat pačių ukrainiečių perkuriamas, atkuriamas ir interpretuojamas, perduodamas iš kartos į kartą, teikiantis tapatybės ir tęstinumo pojūtį, skatinantis pagarbą kultūrų įvairovei ir žmogaus teisėms.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija ir VĮ Turto bankas.

Organizatoriai: menų agentūra „Artscape“, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija
Partneriai: menų laboratorija „Kiaurai sienos“
Kūrybinė ir gamybinė grupė:
Neofreska: meno vadovė Lina Šlipavičiūtė (Lietuva), Robot Muralist (Estija), modelis Tetiana Drobotia (Ukraina), fotografė Elena Tita (Ukraina)
Kostiumas: suknelė ir karoliai – dizaineris Georgijus Lvovas (Ukraina), vainikas – Natalija Boiko (Ukraina), kostiumo konsultantas – istorijos mokslų daktaras, socialinės antropologijos ekspertas, Zaporižios nacionalinio universiteto Istorijos katedros docentas Serhijus Bilivnenko (Ukraina)

1 rugpjūčio, 2023