Naujienos, Integracija, Kūrybinės misijos

Menų agentūra „Artscape“ kviečia į ukrainiečių vaikų sukurtų žaislų parodą

Menų agentūra „Artscape“ kviečia į ukrainiečių vaikų sukurtų žaislų parodą

Spalio 24 d., antradienį, VDA parodų salėse „Titanikas“ menų agentūra „Artscape“ sukvietė vilniečius ir miesto svečius į parodos „Žaislai, kurie gyvena“ atidarymą.

Unikalioje parodoje „Žaislai, kurie gyvena“, organizuojamoje menų agentūros „Artscape“, pristatoma 10 ukrainiečių vaikų sukurtų žaislų. Šie vaikai, atvykę iš Ukrainos Charkivo, Luhansko, Vinycios, Mykolajivo, Ternopilio sričių, šiuo metu gyvena Kauno rajone, Vilkijoje, įsikūrusioje Ukrainiečių bendruomenėje.

Atidaryme lankytojus pasitiko visa kūrybinė komanda ir menininkai, žaislų kūrėjai – vaikai Yaroslava, Izabella, Milana, Angelina, Kirill, Rima, atvykę iš Vilkijos specialiai į šį renginį.

Ilmė Vyšniauskaitė / Artscape

Teisė į vaikystės džiaugsmą

Ukrainiečių vaikų sukurti žaislai – tarsi simbolis, kad vaikai, iš kurių buvo atimta teisė į vaikystę ir kuriems teko susidurti su pačiais didžiausiais vaiko sąmonėje neaprėpiamais sunkumais, sugeba atrasti raktą į žaidimą, eksperimentą, kūrybos džiaugsmą.

„Kiekvieną dieną daugybė vaikų yra priversti palikti savo namus ir artimą aplinką dėl vykstančių nesutarimų, karo konfliktų. UNHCR duomenimis, vien per karą Ukrainoje savo nuolatinę gyvenamąją vietą, gimtą šalį buvo priversti palikti daugiau nei 1,6 milijono vaikų. Tai neįtikėtini skaičiai, už kiekvieno jų – tikra istorija“, – sako Raimonda Lebelionytė-Alseikienė, menų agentūros „Artscape“ integracijos projektų vadovė.

Menų agentūra „Artscape“ „Kūrybinių misijų“ programa, kurią palaiko Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR), Lietuvos kultūros taryba, siekia sukurti saugią erdvę vaikams, moterims ir vyrams migrantų apgyvendinimo vietose. Reguliariai lankantis centruose bei rengiant meno ir edukacijos veiklas, norima parodyti solidarumą, palaikymą, emocinį pastiprinimą ir gyventojus įtraukti į kūrybą. Šiais metais „Kūrybinių misijų“ edukatoriai reguliariai lanko 400 nelydimų, nuo tėvų atskirtų pažeidžiamų vaikų iš Ukrainos, Irako, Tadžikistano, Baltarusijos, Sirijos, Rusijos. Tarp šių vaikų ir tie, kuriems suvaržyta teisė judėti. 2023 m. jau įvykdytos 308 misijos 8 apgyvendinimo vietose.

Ilmė Vyšniauskaitė / Artscape

Pasak R. Lebelionytės-Alseikienės, mūsų, saugusiųjų, pareiga – užtikrinti, kad vaikų gyvenimai nesustotų ir jie bet kur būtų draugiškai priimti, jaustųsi saugūs. „Vaikai ir toliau turi augti, mokytis, kurti, atrasti naujų dalykų. Vaikams turi būti sudarytos visos įmanomos sąlygos toliau būti vaikais. Mes, menų agentūra „Artscape“, kartu su įvairių sričių menininkais ir meno terapeutais stengiamės į Lietuvą atvykusiems pažeidžiamiems vaikams sukurti jaukią, saugią aplinką ir paskatinti juos žaisti, domėtis, kurti, išdykauti“, – pasakoja specialistė.

Kurti, o ne griauti

„Ši paroda yra įrodymas, kokie nepalaužiami gali būti vaikai. Pamatę ir pajautę dalykus, kurių suaugusysis, o juolab vaikas neturėtų patirti, jie rado stiprybės sukurti šiuos žaislus, kurių dauguma spinduliuoja žaidimu, eksperimentavimu ir tapo tikrais meno kūriniais. Nuostabu tai stebėti, prie šios didybės prisiliesti“, – sako menų agentūros „Artscape“ edukacijų koordinatorė, parodos kuratorė Ieva Keliauskaitė-Mališauskė.

KTMC, Kauno rajone, Vilkijoje, įsikūrusioje Ukrainiečių bendruomenėje, gyvena 100 ukrainiečių, iš kurių 30 yra įvairaus amžiaus vaikai. Šie žmonės atvyko iš Ukrainos Charkivo, Luhansko, Vinycios, Mykolajivo, Ternopilio regionų. Menų agentūros „Artscape“ vykdomų „Kūrybinių misijų“ metu vyko 10-ies užsiėmimų ciklas, kurį vedė edukatorė, dailininkė, meno terapeutė Greta Duobienė.

Per jį vaikams buvo parengta saugi erdvė kurti, didelis dėmesys skirtas kūrybiniam džiaugsmui patirti. Vaikai buvo skatinami eksperimentuoti, atsitraukti nuo kasdienybės, užsimiršti. Kartu su edukatore Greta vaikai piešė, kūrė papjė mašė namelius, tapė savo sporto salės sienas ir kūrė žaislus. Dešimt iš šių žaislų, tokių kaip „Saulės mergaitė“, „Guculka Ksenija“ ar „Milašečka“, galima pamatyti parodoje.

Ilmė Vyšniauskaitė / Artscape

G. Duobienė kalbėdama apie procesą pabrėžia svarbą vaikams leisti tyrinėti patiems. „Edukacinius meno žaidimus su vaikais, atvykusiais iš Ukrainos, pradėjau dar 2022-ųjų vasarą Kulautuvoje. Šių 2023 m. vasarą žaidimus tęsėme Vilkijoje su kita vaikų grupe. Man kaip menininkei atrodo svarbu leisti vaikams išmėginti dar nebandytas technikas, medžiagas, taip siekiant juos sudominti, motyvuoti kurti. Šiemet kilo mintis išeiti iš popieriaus lapo rėmų ir piešti ant audinio, o vėliau piešinius paversti žaislais. Vaikams labai patiko dalyvauti visame žaislų kūrimo procese. Simboliška, kad griovimo fone jie stato, kuria, susigrąžina kūrimo džiaugsmą“, – pasakoja meno terapeutė.

Spalio 24-oji, parodos atidarymo diena, yra Tarptautinė Jungtinių Tautų diena. Paroda neša žinią, kad kiekvienas vaikas turi teisę būti vaiku: žaisti, kurti, svajoti, eiti į mokyklą. „Artscape“ savo veiklomis siekia padėti užtikrinti šią teisę – kurti saugią erdvę, kupiną kūrybiškumo.

Ilmė Vyšniauskaitė / Artscape

Paroda veiks iki lapkričio 11 d. VDA parodų salėse „Titanikas“, Maironio g. 3, Vilnius. Lankymas nemokamas.

Daugiau informacijos apie parodą „Facebook“

Organizatorė – menų agentūra „Artscape“
Kuratorė – Ieva Keliauskaitė-Mališauskė
Edukatorė-menininkė – Greta Duobienė
Menininkai: vaikai Yaroslava, Tamila, Izabella, Milana, Angelina, Kirill, Rima
Partneriai: UNHCR, Lietuvos kultūros taryba, VDA parodų salės „Titanikas“, Ukrainiečių bendruomenės apgyvendinimo vieta Kauno technologijų mokymo centre
Didelė padėka žmonėms, be kurių ši paroda nebūtų įvykusi: Alai Fychak, Dalytei Rudzevičienei, dr. Vidui Poškui

26 spalio, 2023