Naujienos, Vilnius Mural

Neofreskos NEZLAMNA atidarymo renginys jau spalio 8 d.

Neofreskos NEZLAMNA atidarymo renginys jau spalio 8 d.

Neofreskos „Iki pergalės / Do peremogi“, įsikūrusios ant vadinamųjų Maskvos namų, tarptautinė komanda vėl suvienijo jėgas ir jau šį rudenį Vilniaus centrą papuoš nauju Ukrainos ir jos žmonių tvirtybei skirtu meno kūriniu!

Spalio 8 d. 18 val. Vilniaus centre, Juozapavičiaus g. 9 esančio pastato prieigose įvyks neofreskos NEZLAMNA / NEPALAUŽIAMA atidarymas.

NEZLAMNA freska dedikuojama nepalaužiamam Ukrainos žmonių ryžtui ginti savo Laisvę, bendruomenes ir tautas telkiančio nematerialaus kultūros paveldo svarbai.

Būsimos freskos centre – ta pati savanorė iš Zaporižios, Tetiana Drobotia. Ši ryžtinga mergina, pasidabinusi ukrainiečių dizainerių sukurtu ir tautiniais raštais išmargintu drabužiu,  vaizduojama stovinti ant uolos Zaparižios apylinkėse po Kachovkos užtvankos sprogimo.

Renginyje dalyvius pasitiks ir visa tarptautinė – Lietuvos, Estijos ir Ukrainos – kūrybinė komanda.

Atidarymą ves pabėgėlė iš Ukrainos ir aktyvistė Svitlana Zalužna. 2022-2023 metais ji sukūrė projektą UA+LT-TULA, kurio tikslas – integruoti ir turtinti Ukrainos ir Lietuvos šeimas per kultūrą ir meną.

Muzikinėje programos dalyje pasirodys Maryna Pylypenko Ensemble (ethno jazz). Iš Dnipro atvykusi ukrainietė dainininkė Marina rado prieglobstį Lietuvoje.

Apie kūrinį

Kaip ir neofreskoje „Do pemerogi“, Tetianos nuotrauka – Zaporižioje gyvenančios ir dirbančios fotografės Elenos Titos kūrinys. Drąsi ukrainietė jau antrus metus fiksuoja karo realybę Zaporižios regione.

Naujajame kūrinyje atsispindės tragiškos karo realijos – jai sukurti panaudota nuotrauka, padaryta

Zaporižioje, po to, kai Rusija susprogdino Kachovkos užtvanką.

Taip pat, freskoje Tetiana pasipuošusi specialiai šiam meno kūriniui Ukrainos dizainerių sukurta tautinio kostiumo interpretacija, kuri simbolizuoja šiuolaikinį Ukrainos, kaip jaunos, gražios ir drąsios šalies, identitetą. Čia matoma ir vyšyvanka.

Vyšyvanka, itin svarbi ukrainiečių kultūrinės tapatybės dalis, ypač didelę simbolinę prasmę įgavo per 2014 m. Maidano sukilimą ir Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą. Karo sąlygomis nematerialus kultūros paveldas telkia bendruomenes, tačiau yra toks pats trapus ir pažeidžiamas, kaip ir materialios kultūros vertybės. Nematerialaus paveldo išsaugojimas priklauso nuo neišblaškytų bendruomenių, nuo orios ir saugios aplinkos, kurioje jis puoselėjamas.

Šiemet sukanka 20 metų, kai buvo priimta UNESCO nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencija (2003). Šia proga visame pasaulyje vyksta iniciatyvos, skirtos gyvosios tradicinės kultūros ir nematerialaus kultūros paveldo puoselėtojams, palaikytojams ir kūrėjams.

 

Rengėjai: menų agentūra „Artscape“, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija

Rėmėjai: Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, Turto bankas

Partneriai: menų laboratorija „Kiaurai sienas“, „Go Vilnius“

Pagrindinė kūrybinė komanda: meno vadovė Lina Šlipavičiūtė (Lietuva), Robot Muralist (Estija), modelis Tetiana Drobotia (Ukraina), fotografė Elena Tita (Ukraina)

Kostiumas: suknelė ir karoliai – dizaineris Georgijus Lvovas (Ukraina), vainikas – Natalija Boiko (Ukraina), kostiumo konsultantas – istorijos mokslų daktaras, socialinės antropologijos ekspertas, Zaporižios nacionalinio universiteto Istorijos katedros docentas Serhijus Bilivnenko (Ukraina)

15 rugsėjo, 2023