Naujienos, Integracija, Pasaulinė pabėgėlių diena
Pasaulinė pabėgėlių diena pasitiks muzikos festivaliu Kūdrų parke: nuo uždraustos iki alternatyviosios muzikos
„Kultūrų ritmu“ – tai idėja, kad skirtingos kultūros turi savo unikalius ritmus, atspindinčius jų tradicijas, patirtis ir saviraišką. Tokiu šūkiu kviečiama švęsti Pasaulinę pabėgėlių dieną birželio 20 d. nemokamame muzikos festivalyje Kūdrų parke, Vilniuje.
Drauge su Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR), Pabėgėlių priėmimo centru, Tarptautiniu prieglobsčio miestų tinklu (ICORN), menų agentūra „Artscape“ muzikos festivaliu siekia skatinti sąmoningumą, suteikiant galimybę į Lietuvą atvykusiems žmonėms bei vietiniams kartu patirti, ką reiškia atsikratyti įvairių išankstinių nuostatų ir leisti sau tiesiog džiaugtis akimirka.
Antradienį 18 val. organizatoriai kviečia prisijungti prie „Kultūrų ritmu: pasaulinė pabėgėlių diena“ festivalio, kuriame pasirodys stiprias žinutes nešantys muzikantai. Programa čia.
Muzika, kuri buvo uždrausta
Festivalio muzikos scena pasitiks išskirtiniais ir įkvepiančiais pasirodymais. Pasak „Artscape“ įkūrėjos ir vadovės Aistės Ulubey, itin stipru, reikalinga ir paveiku, kad ant scenos girdėsime muziką ir istorijas iš įvairių kultūrų.
„Pabėgėlių dienos šventė svarbi ne tik į Lietuvą naujai atvykusiems ir mūsų šalyje besikuriantiems žmonėms – pabėgėliams, prieglobsčio prašytojams, bet ir mūsų visuomenei: parodyti, kiek skirtingų žmonių su savo unikalia kultūra ir tradicijomis gyvena tarp mūsų ir kaip tai praturtina mus. Pasaulinės Pabėgėlių dienos minėjimas – tai katalizatorius, kuris labai jautriai leidžia sujungti kultūras ir įgalina visų balsus, kiekvieno istoriją“, – sako A. Ulubey.
Pirmiausia ant scenos žengs Arya Aramnejadas (Švedija) – Irano dainininkas ir dainų autorius, žinomas dėl savo protesto ir socialinę žinutę nešančių dainų. Už savo muziką jis buvo kalinamas ir kankinamas Irano režimo. Jam taip pat penkerius metus buvo uždrausta kurti muziką ir išvykti iš šalies. 2018 m. jis persikėlė į Švediją ir dabar ten tęsia savo muzikinę karjerą.
Kita muzikos grupė „Rakija Klezmer Orkestar“ specialiai festivaliui susijungs su ukrainiečių muzikantais. Tai muzikos grupė, atliekanti klezmerių (Rytų Europos žydų) muziką. Grupėje yra šeši profesionalūs, tiek akademinėse, tiek alternatyviose erdvėse grojantys muzikantai.
Muzikos festivalį vakarėjant įaudrins „Dlina Volny“ – post-punk/new wave/brut-pop trijulė iš Minsko, Baltarusijos, gyvenanti Lietuvoje. 2021 m. grupė išleido savo antrąjį albumą DAZED, kurį sumiksavo Deanas Hurley (dažnas Davido Lyncho bendradarbis ir prodiuseris). Jame suderinti mistiniai pasakojimai ir svajingos fantazijos, slypinčios giliai trio pasąmonėje. Estetiniu požiūriu albumas apima 8-ojo dešimtmečio popmuziką ir 7-ojo dešimtmečio brutalistinę architektūrą.
Kartu galime padaryti daugiau
Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra Pasaulinę pabėgėlių dieną šiais metais sutinka žinute „Viltis toli nuo namų“. Pasak agentūros, visi galime padaryti daugiau, kad suteiktume pabėgėliams daugiau vilties ir galimybių jiems esant toli nuo namų. Pabėgėlių įtraukimas į bendruomenes, kuriose jie buvo saugūs, pabėgę nuo konfliktų ir persekiojimo, yra veiksmingiausias būdas padėti jiems atnaujinti gyvenimą.
„Pabėgėliai, kurie atvyko į Lietuvą, atsivežė su savimi savo talentus, išsilavinimą, profesiją, žinias. Reikia tik atverti jiems galimybes visa tai pritaikyti čia Lietuvoje“ –, sako Renata Kuleš Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros atstovė Lietuvoje.
„Kultūrų ritmu“ festivalyje taip pat veiks kūrybinės dirbtuvės vaikams, maisto ir gėrimų zonos, vyks kitos veiklos. Renginys prasideda 18 val.