Robotas Albertas Neries krantinėje baigė piešti „Nezlamna“ neofreską
Vilniečius ir miesto svečius nuo šiol pasitiks įspūdingo dydžio meno kūrinys sostinės centre. Robotas „Albertas“ Neries krantinėje pabaigė piešti „Nezlamna / Nepalaužiama“ neofreską, kurios kūrimo procesas dėl nepalankių oro sąlygų buvo koreguojamas.
Nauja kelių šimtų kvadratinių metrų neofreska „Nezlamna“, dedikuota Ukrainai ir jos žmonių tvirtybei, įsikūrė ant A. Juozapavičiaus g. 9 esančio pastato, kurio sieną meno kūriniui dovanoja Turto bankas.
Pasak projekto organizatorių – menų agentūros „Artscape“ ir Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos, šis kūrinys yra įrodymas, kad menas gali ne tik nešti stiprias žinias į pasaulį, bet ir labai prasmingai apjungti dideles bendruomenes.
Neofreska „Nezlamna / Nepalaužiama“ Vilniuje
„Nezlamna“ – jungtinis Lietuvos, Ukrainos ir Estijos kūrėjų projektas, dedikuotas nepalaužiamam Ukrainos žmonių ryžtui ginti savo Laisvę, bendruomenes ir tautas telkiančio nematerialaus kultūros paveldo svarbai. Freską įgyvendino ta pati komanda, kuri pernai vadinamuosius Maskvos namus pavertė Ukrainos tvirtybės simboliu, sukūrusi neofreską „Do peremogi / Iki pergalės“. Pastaroji freska šiuo metu ruošiama aukcionui.
Naujosios freskos centre matome tą pačią savanorę iš Zaporižios, Tetianą Drobotią, pernai „užkariavusią“ vadinamuosius Maskvos namus. Dabar ji vaizduojama stovinti ant uolos Zaporižios apylinkėse. Čia įamžintos karo realijos – freskai sukurti panaudota nuotrauka iš fotografės Elenos Titos nuotraukų serijos, padarytos Zaporižioje po to, kai Rusija susprogdino Kachovkos užtvanką.
Ukrainietė Tetiana Drobotia
Freskos pristatymo metu projekto meno vadovė Lina Šlipavičiūtė, ukrainietės menininkės kalbėjo apie nesustojamo palaikymo Ukrainai svarbą. „Tai projektas, menas, kuris rodo Ukrainos grožį, nepaisant vykstančio karo. Tuo pat metu jis neša žinią apie stiprų Ukrainos identitetą ir grožį vykstant karui bei mūsų kovą už laisvę, demokratiją, geresnę ateitį be grėsmės iš Rusijos. Karo sąlygos taip pat padeda suprasti, kas tu esi, kur tavo širdis, kur yra tavo namai ir gimtoji užuovėja – tai suteikia orumą ir identitetą. Ši neofreska „Nezlamna“ yra apie viltį, grožį, net jei sunku, mes nesustosime ir išliksime stiprūs būdami kartu“, – sakė neofreskos mūza Tetiana Drobotia.
Pastato, nuo kurio sienos nuo šiol žiūrės Tetiana, valdytojas – Turto bankas, meno kūrinį vadina laisvės statula, skirta ukrainiečių kovai. „Tai mieste gerai matomas pastatas, freska neleis pamiršti, kad ukrainiečiams kaip niekada reikia mūsų nepertraukiamos paramos“, – teigia laikinai Turto bankui vadovaujantis Turto banko Finansų departamento direktorius Ernestas Česokas. Pasak E. Česoko, ateityje bus svarstoma galimybė ir pastato viduje sukurti ukrainiečiams dedikuotą erdvę – skirtą susitikimams, jaunimo veikloms.
Didelio formato meno kūrinys ant pastato sienos perkeltas naudojant unikalų robotą „Albertą“ („Robot Muralist“). Nuo 2016 metų estų menininkas, inžinierius ir roboto išradėjas estas Mihkel Joala keliauja po pasaulį ir puošia įvairių pastatų sienas įspūdingo dydžio kūriniais.
Estų menininkas, inžinierius ir roboto išradėjas estas Mihkel Joala
Šiemet sukanka 20 metų, kai buvo priimta UNESCO nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencija (2003). Šia proga visame pasaulyje vyksta iniciatyvos, skirtos gyvosios tradicinės kultūros ir nematerialaus kultūros paveldo puoselėtojams, palaikytojams ir kūrėjams.
Neofreska – tai tarptautinės kūrybinės grupės (menų agentūra „Artscape“ (Lietuva), Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, meno laboratorija „Kiaurai sienas“ (Lietuva), visuomeninė organizacija „Postlomograafia klubi“ (Estija) ir nepriklausomos kūrėjos iš Ukrainos ir Lietuvos (Lina Šlipavičiūtė, Tetiana Drobotia, Elena Tita) meno kūrinys, skirtas Ukrainai ir jos žmonėms.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija ir VĮ Turto bankas.
Organizatoriai: menų agentūra „Artscape“, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija
Partneriai: menų laboratorija „Kiaurai sienas“, „Go Vilnius“, UA+LT-TULA
Kūrybinė ir gamybinė grupė:
Neofreska: meno vadovė Lina Šlipavičiūtė (Lietuva), „Robot Muralist“ (Estija), modelis Tetiana Drobotia (Ukraina), fotografė Elena Tita (Ukraina)
Kostiumas: suknelė ir karoliai – dizaineris Georgijus Lvovas (Ukraina), vainikas – Natalija Boiko (Ukraina), kostiumo konsultantas – istorijos mokslų daktaras, socialinės antropologijos ekspertas, Zaporižios nacionalinio universiteto Istorijos katedros docentas Serhijus Bilivnenko (Ukraina)
11 spalio, 2023